اصول تغذیه ی غواصان

تاریخچه غواصی به قرن‌ها قبل از میلاد برمی گردد. در دوران خشایارشاه، ایرانیان از غواصان برای بیرون کشیدن صندوقچه‌های طلا و جواهرات کشتی‌های غرق شده استفاده می‌گردند. حفاری‌های باستانشناسی نشان می‌دهد که قرن‌ها قبل از میلاد ساحل‌نشینان دریای پارس از این فن برای تحصیل مروارید استفاده می‌نموده‌اند.
 
هنگامی که انسان به زیر آب فرو می‌رود، فشار در اطراف او به مقدار فوق‌العاده زیادی افزایش می‌یابد. در این حالت برای جلوگیری از روی هم خوابیدن ریه ها، هوا نیز بایستی تحت فشار زیاد رسانده شود و این امر خون داخل ریه‌ها را در معرض فشارهای فوق‌العاده زیاد گازهای حبابچه‌ای قرار می‌دهد. گازهایی که غواص در هنگام استنشاق هوا به طور عادی در معرض آنها قرار دارد، عبارتند از: نیتروژن، اکسیژن و دی اکسیدکربن. هر یک از این گازها می‌توانند گاهی موجب اثرات فیزیولوژیک جدی در فشارهای زیاد شوند.
هنگامی که فشار اکسیژن از 100 میلیمتر جیوه بالاتر می‌رود، اکسیژن محلول در آب خون افزایش می‌یابد. در محدوده طبیعی فشار اکسیژن حبابچه‌ای، تقریبا هیچ مقداری از اکسیژن کل خون مربوط به اکسیژن محلول نیست، اما بتدریج که فشار به طور فزاینده‌ای وارد محدوده هزاران میلیمتر جیوه می‌شود، بخش اعظم اکسیژن کل خون به جای ترکیب با هموگلوبین به حالت محلول در می‌آید. فشار اکسیژن بافتی که هنگام استنشاق اکسیژن با فشار اکسیژن حبابچه‌ای بسیار بالا بوجود می‌آید، می‌تواند برای بسیاری از بافتهای بدن زیان‌آور باشد. این موضوع به ویژه در مورد مغز صدق می‌کند.
 
هنگامی که اکسیژن آزاد در خون افزایش یابد، احتمال تولید رادیکال‌های آزاد بسیار زیاد است. این رادیکال‌ها باعث می‌شود تا بافت‌های بدن در معرض اکسیداسیون قرار گیرند و افزایش روند اکسیداسیون سبب بروز بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، بیماری‌های التهابی و بسیاری بیماری‌های دیگر می‌گردد. در شرایط عادی آنتی‌اکسیدان‌ها به مقدار کافی در بدن وجود دارند و با خنثی نمودن رادیکال‌های آزاد از بروز بیماری‌های فوق پیشگیری می‌کنند؛ اما در برخی شرایط خاص، نظیر غواصی، مقدار آنتی اکسیدان کافی نیست و باید به میزان بیشتری از طریق غذا و یا مکمل‌های غذایی وارد بدن شود. ویتامین‌های C و E از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌های شناخته شده هستند و مرکبات و سبزیجات تازه بهترین منبع ویتامین C و برخی روغن‌ها و دانه‌های روغنی منبع ویتامین E می‌باشند. غواصان به منظور کاهش عوارض ناشی از استرس اکسیداتیو باید از منابع ویتامین‌های C و E بیشتر مصرف نمایند. غواصان حرفه ای و یا کسانی که به طور مداوم غواصی می‌کنند بهتر است روزانه از مکمل‌های ویتامین C و E  استفاده کنند.
 
میزان مصرف انرژی در آب (به دلیل مقاومت آب) بیش از خشکی است. همچنین استفاده از وسایل غواصی مصرف انرژی را 30-10 درصد افزایش می‌دهد. علاوه بر آن، غواصی در آب‌های سرد نیاز به انرژی را از این مقدار نیز بیشتر می‌کند. سوخت اصلی بدن از کربوهیدرات‌ها تامین می‌گردد. نیاز ورزشکاران به کربوهیدرات بیشتر از افراد عادی است و غواصان نیز مانند دیگر ورزشکاران نیاز به دریافت کربوهیدرات بالا دارند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که رژیم‌های غذایی پر کربوهیدرات در قیاس با رژیم‌های غذایی معمولی کارایی غواصان را در آب با دمای 25 درجه به طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهند. حداقل 50% انرژی دریافتی باید از منبع کربوهیدرات باشد. همچنین، چربی نباید بیشتر از 30% انرژی دریافتی را به خود اختصاص دهد، زیرا دریافت بالای چربی علاوه بر اثرات منفی بر سلامتی، هضم و جذب غذا را به تاخیر انداخته و خصوصاً چنانچه قبل از غواصی مصرف شود، مشکلات گوارشی ایجاد می‌کند. بهتر است رژیم غذایی در 5-3 وعده غذایی تنظیم گردد. این امر موجب جذب بیشتر ریز‌مغذی‌ها شده و احتمال بروز مشکلات گوارشی را نیز کمتر می‌‌کند. مصرف وعده غذایی حجیم کمتر از چهار ساعت قبل از غواصی سبب سو‌هاضمه و اختلالات گوارشی می‌شود. وعده غذایی قبل از غواصی باید مختصر بوده و حاوی حداقل چربی و حداکثر کربوهیدرات باشد. رژیم غذایی پس از غواصی نیز مانند قبل از غواصی است و چنانچه غواصی در چند روز پیاپی انجام می‌گیرد، باید از دریافت کافی کربوهیدرات اطمینان حاصل شود و بهتر است مقداری از آن از طریق نوشیدنی‌های استاندارد که حاوی 7% کربوهیدرات است، تامین گردد.
 
در هنگام غواصی میزان دفع آب بدن افزایش می‌یابد، به طوری که اگر غواصی 6-3 ساعت به طول انجامد، 4-1 لیتر از آب بدن از طریق ادرار دفع می‌شود که در نتیجه 4-1 کیلو از وزن بدن نیز کاهش می‌یابد. دریافت آب از 24 ساعت قبل از غواصی باید به میزان کافی باشد تا حتی‌الامکان از دهیدراتاسیون جلوگیری شود. میزان آب مورد نیاز بر حسب شرایط آب و هوایی متفاوت است. در هوای گرم کاهش آب بدن از طریق عرق می‌تواند 12-8 لیتر در روز باشد و در هوای سرد نیز مقداری زیادی از آب بدن از طریق ادرار دفع می‌گردد. غواصان قبل از شروع غواصی، بسته به دمای هوا و وزن بدن باید بین 500-250 میلی لیتر مایعات مصرف کنند. چنانچه مدت غواصی کمتر از سه ساعت باشد نیازی به جبران آب نیست، اما اگر بیش از سه ساعت باشد، بهتر است غواصان به کمک بطری‌هایی که دارای لوله می‌باشند، از نوشیدنی‌های حاوی کربوهیدرات استفاده نمایند. به این ترتیب، با تامین آب مورد نیاز بدن و نیز تامین قند خون کارایی غواص کاهش نخواهد یافت. همچنین دو تا سه ساعت پس از پایان غواصی آب بدن باید تامین گردد. از میزان کاهش وزن غواص می‌توان به مقدار آب مورد نیاز پی برد. 
 
به طور کلی و با توجه به اصولی که ذکر شد، غواصی جزء ورزش‌هایی محسوب می‌گردد که فیزیولوژی بدن را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار داده و چنانچه غواصان به اصول ایمنی توجه نکنند، ممکن است دچار عوارض جدی شوند. پیروی از یک رژیم غذایی مناسب، نظیر آنچه به آن اشاره گردید، می‌تواند تا حد زیادی از برخی عوارض نامطلوب این ورزش مفرح بکاهد.

 

منبع:http://www.118ba118.com

/ 0 نظر / 14 بازدید