رضا حاجیلری
Contact me
My Profile
Blog Author(s) رضا حاجیلری
Previous Months Home Archive فروردین ٩٤ بهمن ٩٢ فروردین ٩٢ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ آذر ٩٠ آبان ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ فروردین ٩٠ اسفند ۸٩ بهمن ۸٩ دی ۸٩ آبان ۸٩ مهر ۸٩ شهریور ۸٩ تیر ۸٩ خرداد ۸٩ اسفند ۸۸ بهمن ۸۸ تیر ۸۸ خرداد ۸۸ بهمن ۸٧ More ...
      امداد و نجات در سیلاب و غواصی استان گلستان (ارائه اطلاعات در خصوص عمليات هاي جستجو‏ و امداد و نجات در سیلاب و غواصی و ...)
درد گوش در غواصی by: رضا حاجیلری

درد گوش شایعترین مشکل غواصی با اسکوبا می‌باشد که بعضی از غواصان آن را با عنوان فشار گوش می‌شناسند. درد به علت اختلاف فشار بین گوش میانی و محیط بیرونی بوجود می‌آید. گوش میانی یک فضای پر از هوا است که از استخوان و پرده تیمپانیک یا پرده گوش تشکیل شده است و از طریق یک لوله‌ای به نام شیپور استاش به حلق متصل می‌شود. هوایی که از طریق شیپور استاش عبور می‌کند فشار گوش میانی را با فشار محیط خارجی به تعادل می‌رساند (یکسان می‌نماید). اگر شیپور استاش به خوبی کار نکند و در دو طرف پرده گوش اختلاف فشار ایجاد شود درد یا فشار گوش بوجود می آید.


 
   
 
 
 
   
 
مقدمه :
درد گوش شایعترین مشکل غواصی با اسکوبا می‌باشد که بعضی از غواصان آن را با عنوان فشار گوش می‌شناسند. درد به علت اختلاف فشار بین گوش میانی و محیط بیرونی بوجود می‌آید. گوش میانی یک فضای پر از هوا است که از استخوان و پرده تیمپانیک یا پرده گوش تشکیل شده است و از طریق یک لوله‌ای به نام شیپور استاش به حلق متصل می‌شود. هوایی که از طریق شیپور استاش عبور می‌کند فشار گوش میانی را با فشار محیط خارجی به تعادل می‌رساند (یکسان می‌نماید). اگر شیپور استاش به خوبی کار نکند و در دو طرف پرده گوش اختلاف فشار ایجاد شود درد یا فشار گوش بوجود می آید.
علل درد گوش :
درد گوش در زمان فرو رفتن به عمق، زمانی که غواص مستقیماً به قسمت عمیق تر در زیر آب وارد می‌شود، بوجود می‌آید. درد ناگهانی گوش، حداکثر مواقع، در نزدیکی سطح که بیشترین تغییرات نسبی فشار را داریم، اتفاق می‌افتد، در هر فوت پایین تر از سطح آب، فشار وارده بر غواص به طور مستقیم افزایش می‌باید. به ازای هر 33 فوت (10 متر) پایین تر از سطح آب، فشار به میزان یک اتمسفر افزایش می‌یابد (مبنای مقایسه فشار یک اتمسفر در سطح آب است که به شخص وارد می‌گردد).
به طور طبیعی شیپور استاش باز می‌شود و اجازه می‌دهد تا فشار ایجاد شده در پشت پرده گوش، که در اثر فشار آب دریا بوجود می‌آید، با فشار خارج از آن یکسان شود. در صورتی که شیپور اوستاش نتواند کار خود را به درستی انجام دهد، به دنبال افزایش فشار آب دریا در کانال گوش، پرده گوش به داخل کشیده شده و تورم و دردناک می‌شود.واص به درد گوش توجه نکند و در قسمتهای عمیق تر به غواصی بپردازد، فشار بر روی گوش به طور مستمر افزایش یافته و منجر به متلاشی شدن پرده گوش می‌شود. همچنین به دنبال ورود آب سرد دریا به داخل گوش میانی، تهوع، استفراغ، سرگیجه (Dizziness) و منگی (Confusion) ظاهر می‌شود.
گفتنی است صعود های سریع یا سقوط در یک هواپیمای نمایش هوایی و یا در یک پرواز تجاری ممکن است در گوش مشکلات تعادل فشار ایجاد نماید که با آنچه درغواصی اتفاق می‌افتد از نظر اندازه به یک شدت نمی باشد.
به هر حال، گذشته از علت بروز عدم تعادل فشار ، به دلایل زیر شیپور اوستاش نمی تواند فشار را در دو طرف پرده گوش یکسان نماید:
 1-استنشاق سیگار
 2-آلرژی
 3-عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی
 4-پولیپهای بینی
 5-سابقه صدمه به صورت
 6-باز نگه داشتن بیش از حد گوش (Overaggressive Ear Dearing)
نشانه های درد گوش در غواصی :
فشار بر روی پرده گوش مسئول ایجاد علائم فشار گوش می‌باشد. در فشار پایین غواص احساس پربودن گوش را دارد. به تدریج که فشار افزایش می‌یابد پرده گوش به داخل برآمده شده، تورم می‌یابد و دردناک می‌شود. استمرار فشار بالا می‌تواند پرده گوش را پاره کند. در اینصورت ممکن است احساس شود که حبابهای هوا از گوش خارج شده و به تدریج درد گوش کاهش بیابد.
 آب سرد از طریق یک سوراخ در پرده گوش، به داخل گوش میانی وارد شده و منجر به ایجاد علائم تهوع و استفراغ در غواص می‌گردد. غواص ممکن است گیج شده یا احساس چرخیدن داشته باشد.در برگشت به سطح، غواص احساس خروج مایع از گوش را دارد و یا در صورت پاره شدن پرده گوش متوجه از دست دادن شنوایی می‌شود.خیلی به ندرت ممکن است فلج صورت به شکل یک طرفه همراه با فشار گوش دیده شود.
معاینات و آزمایشهای بالینی :
پزشک احتمال ابتلا به فشار گوش را با در نظرگرفتن انجام غواصی و پرسش چند سوال مورد بررسی قرار می‌دهد.
این سوالات نه تنها به ما در تشخیص فشار گوش کمک خواهد کرد، بلکه ما را در شناسایی سایر صدمات بالقوه غواص یاری می‌دهد. آیا غواص در شنیدن صدای واضح مشکلی دارد؟
 آیا این علائم در خلال غوص یا صعود شروع می‌شود ؟
آیا این علائم در خلال غواصی یا پس از رسیدن به سطح ظاهر می‌شود؟
این علائم چه مدت ادامه دارد؟
آیا تاریخچه عفونتهای گوش یا سینوس وجود دارد؟
سپس پزشک گوش بیمار را با یک اتوسکوپ یا اسکوپی گوش معاینه می‌کند. در معاینه ممکن است پرده گوش طبیعی، پرده گوش متورم و قرمز، یا پرده گوش با یک سوراخ دیده شود. همچنین افت شنوایی یا فلج صورت می‌تواند وجود داشته باشد. البته عکسهای رادیوگرافی و آزمایشهای خون ضروری نیستند.
چه موقع به مراقبت پزشکی نیاز است؟
در اکثر افرادی که به درد گوش یا فشار گوش مبتلا می‌شوند قبل از اینکه دچار پارگی پرده گوش شوند باید از غواصی اجتناب نمایند. در این افراد، در اغلب مواقع، علائم اندکی بعد از رسیدن غواص به سطح آب بر طرف می‌شوند.
اگر علائم ادامه داشته باشد یا درد گوش باعث مشاهده شود لازم است غواص تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.
گیجی (Disorientation)، استفراغ و از دست رفتن شنوایی (Hearing loss) علائم پارگی پرده گوش می‌باشد که به مراقبت پزشکی نیاز دارد.اگر پارگی پرده گوش وجود داشته باشد یا احتمال آن مطرح باشد غواص باید در یک مرکز اورژانس بیمارستان تحت بررسی قرار گیرد. انتقال بیمار با اتومبیل بلامانع است. اما پرواز برایش توصیه نمی‌شود. تا وقتی که مشکل پزشکی غواص بر طرف نشده است نباید به غواصی بپردازد.
درمان :
مراقبت شخصی در منزل: درمان فشار گوش، از زمان غواصی شروع می‌شود. اگر احساس پری یا درد گوش تجربه شود غواصی در عمق بیشتر نباید ادامه یابد. همچنین اگر تکنیک های باز کردن گوش پاسخ ندهد غواصی باید پایان یابد.
در صورت لزوم در هنگام مراجعت غواص به سطح، می‌بایست روند برداشت فشار تکمیل گردد.
اگر هم پرده گوش پاره شده باشد غواص ممکن است گیج شده یا استفراغ نماید. در اینصورت می‌تواند به حمله اضطراری (پانیک) منتهی شود. حمله اضطرابی باعث می‌شود که غواص صعود خیلی سریع داشته باشد. در این هنگام همراهان وی باید به دقت مواظب غواص باشند و به او کمک کنند تا با اطمینان، روند برداشت فشار را به طور کامل انجام دهد. در سطح آب، هیچ شئی یا قطره گوشی نباید وارد گوش شود. تنها گوش را باید خشک نگهدارید.
 درمان (دارویی) پزشکی: مهمترین قسمت درمان، با قطع غواصی و صعود به سطح صورت می‌گیرد. در هنگام صعود به سطح باید تمام مراحل برداشت فشار به خوبی انجام شود.
 در شروع درمان از دکونترستانهای خوراکی و اسپری بینی برای کمک به باز نگهداشتن شیپور اوستاش استفاده می‌شود. در صورتی که آلرژی نیز دیده شود، آنتی‌هیستامین های خوراکی باید تجویز شود.
درمان درد کمک کننده است و در صورتی که پرده گوش پاره نباشد از قطره های گوش برای بر طرف کردن درد می‌توانیم استفاده نمود.اما نکته قابل توجه آن است که بایستی آنتی بیوتیک خوراکی، برای جلوگیری از عفونت، در پرده گوش پاره شده تجویز شود.همچنین آزمایشات مربوط به شنوایی یا اودیوگرام، در مواردی که پرده گوش پاره است یا شنوایی از بین رفته، باید انجام گیرد.اگر غواص فلج صورتی دارد استیروئید خوراکی ممکن است مفید واقع شوند.
پیگیری (Follow up) :
نخستین نکته آن است که از مصرف قطره های گوشی اجتناب شود. هیچ چیز وارد گوش نشود. شخص به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نموده تا برای ترمیم پرده گوش مراقبت صحیح صورت گیرد.
تا بر طرف شدن همه علائم (حداقل بیش از دو هفته) و ترمیم پرده گوش لازم است از غواص اجتناب گردد.
پیشگیری (Prevention) :
درمان ارجح برای درد گوش در افرادی که با اسکوبا به غواصی می‌پردازند پیشگیری است. غواصانی که قادر نیستند گوشهایشان را به خوبی باز نگهدارند یا درد را تجربه می‌کنند باید از فرو رفتن در آب منع شده ، غواصی را متوقف نمایند.غواصان با چندین روش می‌توانند گوشهایشان را باز نگهدارند. اولین روش، پرکردن سوراخهای خارجی بینی، بستن دهان و دمیدن با شدت می‌باشد. با این روش فشار در دهان و گلو افزایش یافته و باعث باز شدن شیپورهای اوستاش می‌شود.غواصان در هنگام پایین رفتن لازم است فشارگوشهایشان را مکرراً یکسان سازی نمایند.
توجه کنید که اگر عفونت سینوس یا علائم تنفسی فوقانی وجود داشته باشد غواصان نباید بر انجام غواصی اصرار داشته باشند.
نتیجه :
درد گوش در غواصی با اسکوبا در اکثر مواقع بدون بر جای گذاشتن عوارض طولانی مدت ظرف مدت یک هفته به خودی خود برطرف می‌شود. پارگی پرده گوش معمولاً در طولانی مدت به خودی خود ترمیم می‌شود اما در بعضی اوقات به ترمیم جراحی نیاز می‌باشد. فلج صورت، اگر وجود داشته باشد در اغلب موافع گذرا است. ممکن است افت شنوایی خفیف برای مدتهای طولانی ادامه بیابد.
توصیه غواص :

هنگام غوص در آب عمل اکولایز(برداشتن فشار) را به طور مرتب انجام دهید تا گوشتان درد نگیرد!

منبع: سایت/www.ghavas.com

  Comments ()
Recent Posts به یاد شهدا نیایش درد گوش در غواصان غواصی و مفاصل بیماریهای غواصی ناشی از تغییرات فشار+تصویر تفکر و عبادت جریان های شکافنده دعوت به ارائه مقاله جهت سومین نشست علمی کاربردی جمعیت هلال احمر شهرستان علی آباد دعوت به ارائه مقاله جهت نشست های علمی کاربردی: بیماریهای مناطق سیل زده(تب تیفوئید)
My Tags غواصی (٩) بیماریهای غواصی (٥) فیزیولوژی غواصی (٥) غواصی هلال احمر گلستان (٤) بیماری (٤) سیلاب (۳) گلستان (۳) سیل (۳) برداشت فشار (۳) غریق در آب (۳) غواصی استان گلستان (۳) تبعات سیل پاکستان (۳) عملیات غواصی در گل رامیان (٢) امداد و نجات در سیلاب (٢) سیلاب پاکستان (٢) غرق شدگی (٢) استفاده از استخر (٢) غرق شدگی در دریا (٢) مرگ در دریا (٢) غرق (٢) gps (۱) پاکستان (۱) خـــــون (۱) فشار (۱) فوت (۱) شکافنده (۱) فشار خون (۱) جریان شکافنده (۱) gis (۱) حوادث و سوانح (۱) بییماری سل (۱) نجات غریق (۱) هیپوترمی (۱) بیماریهای سیلاب (۱) خواجه نفس (۱) سیل ترکمن (۱) ماهیان خطرناک (۱) ماهیان سمی (۱) جانوران خطرناک دریا (۱) خطرناک دریا (۱) پوستر آموزشی (۱) پوستر سیلاب (۱) تصاویر سیلاب (۱) غریق در روستای میاندره (۱) غرش شدن در ساحل نودکنده (۱) غریق در آبشار شیرآباد (۱) بیمارهای شنا (۱) مقدمه ای بر gps (۱) تصاویر ماهواره ای ناسا از سیل پاکستان (۱) نجات در رودخانه (۱) نجات در آبهای خروشان (۱) تجهیزات نجات در رودخانه (۱) تجهیزات نجات در سیلاب (۱) سیل پاکستان (۱) تیم جستجو و نجات در سیلاب (۱) امداد در سیلاب (۱) نجات در سیلاب (۱) ترکیب گازها در غواصی (۱) تنفس در غواصی (۱) گازهای تنفسی در غواصی (۱) نیازهای غواصی (۱) الزامات غواصی (۱) جدول برداشت فشار (۱) برداشت فشار غواص (۱) رانکارد شناور (۱) برانکارد آبی (۱) درد گوش در غواصان (۱) درد گوش در غواصی (۱) بیماری‌ فشار و غواصی (۱) مناطق آبی استان گلستان (۱)
My Friends http://ukdivers.com/ http://www.118ba118.com/ http://www.daneshema.com/index.html http://www.seaandsea.com/ اطلاعات مختلف دریایی و عالی آموزش غواصي بسيار زيبا و جالب باشگاه كوهنوردي شهيد وركش بانك اطلاعات پزشكي پاراست بانك مقالات امداد و نجات پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران پرورش و نگهداري زنبور عسل تجهيزات غواصي تجهيزات غواصي كرسي تيم غواصي و نجات در سيلاب استان همدان جامعه اطلاعات ايرانيان دريافت فايل تجهيزات ست نجات وبر سازمان پدافند غيرعامل ايران سازمان مديريت بحران تهران سايت پروفسور سلطان زاده سایت طب دریایی شركت پتزل شركت تخصصي غواصي شركت لوكاس غواصي پدي غواصي در ايران فدراسيون جهاني صليب سرخ و هلال احمر فدراسيون نجات غريق ايران فدراسيون نجات غريق جهاني كامل ترين سايت وضعيت جوي ايران برا ي يك هفته مركز آموزش هاي آبي ايران موسسه زلزله نگاری ایران پایگاه اطلاع رسانی امداد دریایی