رضا حاجیلری
Contact me
My Profile
Blog Author(s) رضا حاجیلری
Previous Months Home Archive فروردین ٩٤ بهمن ٩٢ فروردین ٩٢ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ آذر ٩٠ آبان ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ فروردین ٩٠ اسفند ۸٩ بهمن ۸٩ دی ۸٩ آبان ۸٩ مهر ۸٩ شهریور ۸٩ تیر ۸٩ خرداد ۸٩ اسفند ۸۸ بهمن ۸۸ تیر ۸۸ خرداد ۸۸ بهمن ۸٧ More ...
      امداد و نجات در سیلاب و غواصی استان گلستان (ارائه اطلاعات در خصوص عمليات هاي جستجو‏ و امداد و نجات در سیلاب و غواصی و ...)
مقدمه ای بر GPS و GIS by: رضا حاجیلری


مقدمه ای بر GPS

پیشگفتار

در گذشته، زمانی که تکنولوژی پیشرفته امروزی وجود نداشت، مردم و بخصوص اشخاصی مانند سیاحان، جهانگردان و ..... گاهی اوقات در یک گستره جغرافیایی و بخصوص شهرها و کشورهای بیگانه، از مکان دقیق خود با خبر نبودند وحتی گاهی نیز در بیابانها و دریاها مسیر خود را گم می کردند، از سوی دیگر در دنیای قدیم، استفاده از ستارگان، قطب نما و سایر عوامل طبیعی تا اندازه ای راهگشای بشر بوده، ضمن اینکه همه این موارد، بطور کلی انسان عصر گذشته را مورد هدایت و راهنمایی قرار می داد، در حالیکه امروزه پیچیدگی های جغرافیایی، اعم از بافت شهر، خیابان، و..... اصولاً زمینه استفاده از اینگونه روشها را تا حد زیادی منتفی و بی معنا کرده است.

به هر صورت در شرایط فعلی، با گسترش فناوری های گوناگون، این مشکل توسط یک سیستم ماهواره ای مدرن و پیشرفته، با نام و عبارت Global Positioning Systems که به معنای سیستم موقعیت یاب جغرافیایی می باشد، رفع شده است. در حقیقت دنیای امروز، دنیایی است که هیچ فردی در آن گم نخواهد شد و همه چیز بر روی تمام نقاط زمین قابل شناسایی است و این قدرت دستیابی به سیستم های شناسایی را ماهواره ها و در اساس کامپیوترها، در اختیار بشر قرار داده اند.

 امروزه دستگاه هایی به نام گیرنده های GPS با قیمتی حدود 100 دلار یا کمتر و در اندازه های یک گوشی تلفن همراه، در دسترس می باشند که با استفاده از آنها همیشه می توانید موقعیت دقیق خود را بر روی هر نقطه از کره زمین بدست آورید. اکثر شما نام GPS را به کرات شنیده اید، در واقع امروزه بیشتر دستگاههای الکترونیکی قابل حمل، مانند تلفن های همراه پیشرفته، کامپیوترهای Laptop و PDA ها را به سیستم GPS مجهز می کنند تا شخص دارنده سیستم های مذکور، همیشه موقعیت خود را بر روی نقشه الکترونیکی رؤیت کند.

در این پژوهش ابتدا به تعریف، کاربردها، مزایا و معایب این سیستم می پردازیم و سپس بطور تخصصی، طرزکار و نحوه استفاده از آن و .......... را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

 

 

 

 

 

 تاریخچه GPS

  GPS دارای تاریخچه بسیار مهیج و سیر تکاملی جالبی می‌باشد و اخیراً استفاده از آن موجب اکتشافات قابل توجهی شده است.

 از زمان ماقبل تاریخ مردم سعی می کردند یک راه قابل اطمینان پیدا کنندکه به آنها بگوید کجا هستند و حتی آنها را به جایی که می روند راهنمایی کرده و سپس  به خانه بازگرداند.

مردمان غارنشین وقتی که برای تهیه غذا به شکار می رفتند، احتمالاً از سنگ‌ها و شاخه های کوچک برای علامت‌گذاری مسیر خود استفاده می کردند.

ملوانان نیز ابتدا سواحل را به دقت دنبال می کردند تا از گم شدنشان جلوگیری کنند. وقتی دریا نوردان اولیه در دریاهای باز( اقیانوس ها ) کشتیرانی کردند، دریافتند که می‌توانند مسیر خود را با دنبال کردن ستاره‌ها ترسی م کنند. فنیقیهای باستان از ستاره شمالی برای سفر به مصر و جزیره کرت استفاده می‌کردند.

بر طبق گفته هومر، الهه آتنا به اودیسه گفته است که هنگام سفر کردن در جزیره کالیپسو " دب اکبر را سمت راست خود قرار بده". متأسفانه برای اودیسه و دیگر دریانوردان ستاره ها فقط در شب و تنها در شب‌های صاف قابل رؤیت هستند.

 

 پیشرفت مهم بعدی کشف قطب نمای مغناطیسی و دستگاه زاویه یاب(sextant)  بود. عقربه قطب نما همیشه نقطه شمالی را نمایش می دهد، بنابراین همیشه دانستن جهت مسیری که در آن حرکت می‌کنیم را ممکن می سازد.

تا اینکه GPS یا سیستم مکان یاب جهانی توسط آمریکا در مدار قرار گرفت. و اولین ماهواره آن در سال 1978 با موفقیت پرتاب شد.

آشنایی با GPS

GPS یا سیستم مکان یاب جهانی، یک سیستم ناوگانی ماهواره است که توسط آمریکا در مدار قرار گرفت.

• این سیستم تشکیل شده است از یک شبکه 24 ماهواره ای در مدار زمین که توسط وزارت دفاع دولت آمریکا پشتیبانی می شود.

• پدیدآورندگان این سیستم، هیچ حق اشتراکی برای کاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن رایگان است.

• هدف اصلی و اولیه از طراحی GPS، اهداف نظامی بوده اما از سال 1980 به بعد برای استفاده های غیر نظامی و شخصی نیز در دسترس همگان قرار گرفت.

GPS  در تمام شرایط آب و هوایی، بصورت 24 ساعت در شبانه روز و در هر جای دنیا قابل استفاده می باشد.

 سیستم ماهواره ای GPS

• 24ماهواره در بخش های مختلف فضای زمین در مداری خاص با فاصله حدود 12000 مایل (36600 کیلومتر) از سطح دریا در بالای سر ما قرار گرفته است.

•      به این ماهواره ها NAVSTAR نیز گفته می شود.

•   آنها پیوسته با یک سرعت ثابت در حال حرکت بوده و در هر 24 ساعت دو بار دور زمین را می گردند.

• این ماهواره ها با سرعت تقریبی 7000 مایل (11000کیلومتر) در ساعت حرکت می کنند.

• ماهواره های GPS توسط انرژی خورشید تغذیه می شوند. آنها مجهز به باطری های قابل شارژ اتوماتیک می باشند برای زمانهایی که انرژی خورشید وجود ندارد مثلاً برای زمان های بارندگی، خورشید گرفتگی و زمانی که در سایة زمین حرکت می کنند.

• علاوه بر این، راکت های تقویت کنندة کوچک (rocket booster) روی هر ماهواره، به کمک ماهواره آمده و آنها را در مسیر اصلی خود قرار می دهند.

 ارکان GPS

یک سیستم GPS دارای سه بخش است:

1- بخش فضا

2-بخش کنترل

3-بخش کاربران

  شکل زیر بخش های مختلف یک سیستم GPS را به طور خلاصه نمایش می‌دهد.

 از ماهواره های  GPS بیشتر بدانید:

•      اولین ماهواره GPS در سال 1978 با موفقیت پرتاب شد.

•       سال 1994 تمامی 24 ماهواره در زمین قرار گرفت.

•  هر ماهواره برای 10 سال مأموریت ساخته می شود و پس از این زمان حتماً بایستی ماهواره دیگر جایگزین گردد.

•  وزن یک ماهواره GPS حدود 2000 پوند (معادل 907 کیلوگرم) است و زمانی که صفحات خورشیدی آن باز می شود در حدود 17 فوت (18/5 متر) عرض دارد.

•    قدرت انتقال ماهواره ها (انرژی مصرفی هر ماهواره)، 50 وات یا کمترمی باشد.

•      به ‌طور میانگین، 8 ماهواره از 24 ماهواره، در اطراف هر نقطه از کره خاکی که باشید در بالای سر شما گشت می‌‌زنند.

• هرچند هزینه نگهداری این ماهواره‌ها سالانه 400 میلیون دلار است، اما استفاده از سیستم موقعیت‌یاب جهانی برای مصارف غیرنظامی رایگان است.

قابلیت های GPS

بسته به نوع مصرف و بودجه می توانید از انواع گیرنده های GPS بهره

ببرید. در کشورهای توسعه یافته از این سیستم جهت کمک به راهبری خودرو، کشتی و انواع وسایل نقلیه استفاده میشود.

  هر چه نقشه های منطقه ای که در حافظه گیرنده بارگذاری می شود دقیق تر باشد، سرویسهایی که از GPS می توان دریافت داشت نیز ارتقاء می یابد. برای مثال، می توان از GPS  مسیر نزدیکترین پمپ بنزین، تعمیرگاه و یا ایستگاه قطار را سؤال نمود و مسیر پیشنهادی را دنبال کرد. دقت مکان یابی این سیستم در حد چند متر می باشد، که بسته به کیفیت گیرنده تغییر می کند.

از سیستم موقعیت یابی جهانی می توان در کارهایی چون نقشه برداری و مساحی، پروژه های عمرانی، کوهنوردی، برف نوردی، صحرانوردی، شکار، کایت سواری، سفر در مناطق ناشناخته، اتومبیلرانی، کشتیرانی و قایقرانی، عملیات نجات هنگام وقوع سیل و زمین لرزه و هر فعالیت دیگر که نیازمند محل یابی باشد، بهره برد.

  از مهمترین قابلیتهای این دستگاه ثبت دقیق مسیر پیموده شده، نمایش ارتفاع، ثبت سرعت لحظه ای و سرعت متوسط، محاسبه مساحت، قطب نمای الکتریکی و ......... می باشد

دسته بندی دستگاه های GPS :

بطور کلی یک GPS را می توان از یکی از 3 گروه ذیل دانست :

1.GPS MOUSE

2.Hand-Held GPS

3. High-End GPS products

 1.GPS MOUSE

GPS MOUSE هیچ صفحه یا دکمه ای ندارد اما توسط یک pc Laptop با نرم افزار مربوطه قابل استفاده سرویس GPSS می باشد.

  دستگاه های این گروه مانند:

•      Garmin GPS 35

•      Delorme یا Macnalley Rand (با قیمت های پایین تر)

    قیمت این GPS ها حدود 75 تا 150 دلار آمریکا متغیر می باشد. ولی فراموش نکنید که این نوع GPS ها حتماً به Laptop pc نیاز دارند .

 2.Hand-Held GPS

Hand-Held GPS  : این نوع دستگاه ها می توانند بصورت سیار مورد استفاده قرار گیرند آنها خودشان یک صفحه کوچک جهت نمایش اطلاعات و چند دکمه دارند و در شکل ها و ترکیب های مختلفی عرضه می شوند و هیچگونه نیازی بهLaptop  ندارند. که بطور مثال می توان مدل های با قیمت پایین Garmin  شبیه ، Etrex GPS12 ، GPS12*1 یا مدل های 315 ، 310 از Magellan را نام برد .

  تعدادی از اینها یک رابطNMEA  و یک کابل رابط دارند قیمت با کابل ممکن است حدود 210 دلار به بالا باشد و ممکن است بعضی از کشورها ارزانتر هم موجود باشد.

 یک GPS دستی ارزان قیمت با یک کابل رابط برای انتخاب و آغاز کار با GPS مناسب می باشد، حتی برای سرگرمی یا کار یا آشنایی با طرز کار و خدمات GPS.

 3.High-End GPS products

 High-End GPS products   : این دستگاه ها شامل یک صفحه نمایشگر بزرگتر و تعدادی نقشه می باشند و در بعضی از آنها شما بایستی مبلغ بیشتری جهت نقشه ها بپردازید.

قیمت این دستگاه ها ممکن است بسته به نوع محصول بالاتر از1500 دلار آمریکا باشد که نمونه هایی از آنها مانند Blaupunkt PhihPs و Alpine می باشد.

 کاربردهایGPS چیست؟
بطورکلی از مهمترین کاربردهای GPS می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 الف – درزمینه های نظامی

1- کاربرد هوایی : از هدایت موشک ها تا تمام هواپیماهای جنگنده و بمب افکن, هلی کوپتر، موشک کروز , چتر بازی و پروازهای نظامی و ....

2- کاربرد های دریایی: زیردریایی, کشتی و تمام انواع قایق ها و دریانوردی نظامی

3- کاربردهای زمینی : مکان توپخانه ها, ناوبری خودروها , هدایت پیاده نظام , سیستم موشک زمین به زمین , شناخت نوع وجنس خاک .

ب: کاربرد های نقشه برداری :

 از GPS به طریق مختلف در نقشه برداری می توان استفاده کرد. مهمترین کاربردهای GPS درنقشه برداری عبارتنداز :

1) نقشه برداری هیدرو گرافیک.
2) نقشه برداری سینما تیکی خیلی دقیق بر روی زمین .
3) فتو گرامتری بدون کنترل زمینی
4) انبوه سازی شبکه ژئو دتیک
5) نقشه برداری کارامتری
6) فتو گرامتری بصورت
REAL .TIME

ج: کاربردهای تجاری :

1)ناوبری هوایی : در دهه هشتاد, چهل سال پس از کنوانسیون شیکاگو که منجر به تأسیس سازمان بین المللی هواپیماهای کشوری ایکائو گردید نگرانی جامعه هواپیمایی ازمحدودیتهای سیستم های ناوبری موجود به طور روزافزونی افزایش یافت .

 •  پیش بینی های به عمل آمده نیز نشان دهنده رشد سریع مسافرت های هوایی تا سال 2001 خصوصاً درمناطقی مانند آسیا , اقیانوسه بود. تعداد 18 میلیارد مسافر و بیش از 10000هواپیمای درحال تردد در هرلحظه این نگرانی را تأیید می نمود .لذا پیشنهاد شد که از تکنولوژی ماهواره برای مبادله صوتی و داده های مورد نیاز با خطوط ارتباطی مستقیم از هواپیما به ماهواره و از آن طریق به کنترل ترافیک هوایی استفاده شود. در این حالت محدودیت دید مستقیم درسیستم های (17) VHF و کیفیت درسیستم های (18) HF وجود ندارد بعلاوه در یک مجموعه واحد می توان بصورت همزمان داده های ضروری هواپیما مانند مشخصات پرواز, ارتفاع , سرعت و جهت را نیز به کنترلر مراقب پرواز اطلاع داد و از این طریق خطای انتقال صحیح اطلاعات ناشی از عوامل انسانی در وقوع سوانح را به کلی از بین برد.

• امروزه تئوری پرواز آزاد انقلابی درصنعت حمل و نقل هوایی بوجود آورده است در پروازهای آزاد با توجه به قابلیت انعطاف سیستم های ناوبری و نظارت می توان به جای استفاده از مسیرهای ثابت هوایی آنها را بصورت کاملاً دینامیکی بهینه نمود این ایده جالب بهره برداری بسیار مؤثر از فضا را دارد. بنابراین امروزه شرکت های بزرگ هواپیما سازی مشغول نصب سیستمهای GPS برروی هواپیماها می باشند .

2- ناوبری دریایی : درناوبری دریایی برای تعیین مسیر, نقاط  مبداء و مقصد و غیره از GPS می توان بهره گرفت .

د: کاربردهای همگانی :

سیستم موقعیت یاب GPS  کاربردهای همگانی نیز دارد که ازمهمترین این کاربردها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- حرکت در فضای باز: حرکت درمناطقی که راههای چندان مناسبی ندارد یا به کلی فاقد راه است .گیرنده GPS  بسیار ارزشمند خواهد بود.
2- ماهیگیری
3- پروازبا گلایدر .
4- استفاده حرفه ای درعملیات زمینی
5- اسکی , کوهنوردی
6- قایقرانی
7- عملیات جستجو و نجات
8- حرکت اتومبیل درجاده
9- مسابقات اتومبیل رانی رالی

 البته کاربرهای GPS روزبه روز بیشتر و بیشتر می شود و نیز نباید این نکته را از نظر دور داشت که این سیستم با تمام مزایای خود ممکن است دچار اختلال گردد و یا  گیرنده ای که در دست شماست دچارخرابی گردد .پس باید روشهای موقعیت یابی  کلاسیک را که کار با قطب نما و نقشه است از یاد نبرد و اول این روش را یادگرفت و  بعد به سراغ GPS رفت تا درمواقع نیاز دچار وابستگی به سیستم موقعیت یابی جهانی  نباشیم .

 البته مطالب گفته شده در این پژوهش بطور کامل تمام جزئیات را مورد بررسی قرار نداده. زیرا بسیاری از موارد مسائل فنی و یا محرمانه سیستم می باشد که کمتر در دسترس افراد عادی می باشد و نیز بررسی آن نیاز به دانستن بسیاری از روابط پیچیده فیزیک و .......... دارد.

مزایای سیستم GPS

× دقت بسیار زیاد در موقعیت یابی
× داشتن پوشش جهانی
× دارا بودن زمان بندی دقیق
× نداشتن هیچ گونه هزینه برای استفاده کنندگان
× تعیین سرعت در سه محور مختصات
× قابلیت دسترسی همیشگی
× قابلیت کاربردی در هرشرایط آب و هوایی
× عدم محدودیت در بکارگیری همگانی
× دقت نسبی
IPPM برای طولهای کوتاه از1 تا 100 کیلومتر.
× تعیین سرعت درسه محور , زمان , تعیین فاصله سمت وگرای و نقطه مبداء مقصد
× توانایی دید همزمان با یک گیرنده ماهواره ابتدا اطلاعات و داده های ناوبی را به پنج ایستگاه کنترل که درمناطق کلردواسپرینگ، کو آجالین ، دیه گوگارسی، آسنشن و هاوایی قرار دارند ارسال می کند که در واقع این سیگنال ها ماهواره ها را ردیابی می کنند. سپس این ایستگاهها اطلاعات خود را به ایستگاه کنترل ماهواره (ایستگاه اصلی که همان کلرادواسپرینگ می‌باشد) ارسال کنند که وظایف آن پردازش داده ها، ارسال به ماهواره و نظارت برکنترل روزانه ماهواره است سپس این داده ها به سه آنت زمینی دیگر ارسال می شود که توسط این آنتها اطلاعات کنترل شده به ماهواره جهت تصحیح جهت ساعت ماهواره و فرامین و دستورات تله منزی ارسال می شود به این کار اصطلاحاً
ataupload شدن ماهواره گفته می شود.

 GPSچگونه کار می کند ؟

• ماهواره های GPS هر روز دو بار در یک مدار دقیق دور زمین می گردند و سیگنال های حاوی اطلاعات را به زمین مخابره می کنند.

• گیرنده های GPS این اطلاعات را دریافت و با انجام محاسبات هندسی، محل دقیق گیرنده را نسبت به زمین محاسبه می کنند.

GPS بر اساس زمان مقایسه زمان ارسال و دریافت سیگنال توسط یک ماهواره کار می کند. در واقع گیرنده زمان ارسال سیگنال توسط ماهواره را با زمان دریافت آن مقایسه می کند. از اختلاف این دو زمان، فاصله گیرنده از ماهواره تعیین می گردد. سپس این عمل را با داده های دریافتی از چند ماهواره دیگر تکرار می کند و بدین ترتیب محل دقیق گیرنده را با اختلافی ناچیز، معین می کند.

• گیرنده GPS میتواند موقعیت کاربر را مشخص نموده حتی روی نقشه الکترونیکی نمایش دهد.

• گیرنده به دریافت اطلاعات همزمان از حداقل 3 ماهواره برای محاسبه 2بعدی (طول و عرض جغرافیایی)، و همچنین دریافت اطلاعات حداقل 4 ماهواره برای یافتن مختصات 3بعدی (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع) نیازمند است.

• با ادامه دریافت اطلاعات از ماهواره ها، گیرنده اقدام به محاسبه سرعت، جهت (قطب نما)، مسیرپیموده شده، فواصل طی شده، فاصله باقی مانده تا مقصد، زمان طلوع و غروب خورشید و بسیاری اطلاعات مفید دیگر، می نماید.

 خطاهای GPS

چشمه هایی که بر سیگنال های GPS تأثیر گذاشته و باعث فاسد شدن (ازبین رفتن) آنها شده و در نتیجه روی دقت و صحت اطلاعات تأثیر گذار است به قرار زیر می باشد:

• تأخیرات تروپوسفر (پایین ترین بخش اتمسفر) و یونسفر (یون کره): سیگنال های ماهواره ای به هنگام عبور از اتمسفر کند می شوند. سیستم GPS از مدلی ساختگی استفاده می کند تا میانگین تأخیر را محاسبه و هر چند به طور جزئی این نوع خطا را اصلاح کند.

• سیگنال های چند گانه: زمانی رخ می دهد که سیگنال های GPS قبل از رسیدن به دریافت کننده توسط ساختمان های بلند یا سطوح سنگی بزرگ، منعکس می شوند که این خود باعث افزایش زمان سفر و در نتیجه ایجاد خطا می گردد.

• خطاهای زمانی دریافت کننده: ساعت یک دریافت کننده همانند ساعت های اتمی ماهواره های GPS دقیق نیست بنابراین خطای زیادی از لحاظ وقت و زمان ممکن است پیش آید.

• خطاهای مداری: اطلاعات یک روزه ممکن است که مکان نادرستی از ماهواره را گزارش دهد که باعث ایجاد خطا شود.

• تعدادی از ماهواره های قابل رؤیت، ساختمان ها، ترن، موانع الکترونیکی و حتی بعضی اوقات درختان انبوه می توانند سدی در برابر سیگنال ها شوند که منجر به ایجاد خطا شده و یا مکان یابی غیر ممکن می گردد.

• هندسه ماهواره ها: اشاره به موقعیت نسبی ماهواره ها در هر زمانی دارد. یک مثال که در مورد هندسه ماهواره ها وجود دارد زمانی است که ماهواره ها در زاویه های عریض در ارتباط با هم قرار دارند. زمانی که ماهواره ها روی یک خط و یا گروهی کوچک قرار دارند هندسه ضعیفی را ایجاد می کنند.

• فساد عمدی سیگنال ماهواره: قابلیت استفاده از ماهواره های برگزیده (که به مخفف SA گفته می شود) که یک فساد عمدی در سیگنال ها است، زمانی به وسیلة سازمان دفاع آمریکا وضع شد. SA برای این در نظر گرفته شده است تا دشمن نظامی نتواند سیگنال های فوق العاده دقیق GPS استفاده کند. دولت آمریکا  SAرا در ماه مه 2000 قطع کرد تا دقت دریافت کننده های GPS های شخصی را افزایش دهد.

 سیگنالهای GPS شامل چه اطلاعاتی است؟

ماهواره های GPS دو سیگنال رادیویی کوتاه و قوی L1 و L2 را ارسال می کنند. GPS های شخصی  L1 را با فرکانس 1575.42 مگاهرتز روی باند UHF دریافت می کنند. این سیگنال ها از میان ابر و گاز و پلاستیک عبور می کند اما از میان جامدات، ساختمان ها و کوه ها نمی تواند عبور کند. یک سیگنال GPS شامل سه بیت اطلاعات متفاوت است:

1.یک کد تصادفی کاذب

2. اطلاعات زودگذر (یک روزه)

3. اطلاعات سالیانه

4.کد تصادفی کاذب به سادگی یک کد ID است که ماهواره ای را که در حال ارسال اطلاعات می باشد را مشخص می کند. شما می توانید این عدد(کد) را هنگامی روی صفحه ماهواره واحد GPS گارمین خود ببینید که آن مشخص می کند کدام یک از ماهواره ها در حال دریافت کردن آن است.

5.اطلاعات زود گذر(یک روزه): مکانی را که هر ماهواره GPS در هر ساعتی باید داشته باشد را به دریافت کنندة GPS نشان می دهد. این اطلاعات ارسال شده توسط هر ماهواره، اطلاعات مداری مربوط به آن ماهواره و سایر ماهواره های واقع در سیستم را نشان می دهد.

6.اطلاعات سالیانه که به وسیله هر ماهواره به طور پیوسته ارسال می شود شامل اطلاعات مهمی در رابطه با وضع ماهواره (سالم یا خراب بودن)، زمان و اطلاعات رایج است. این بخش از سیگنال برای مشخص کردن مکان بسیار ضروری است.

 چگونه دقت GPS را افزایش دهیم؟

• امروزه دریافت کننده های GPS دارای دقت بی نهایت بالایی هستند و این امر را مدیون کانال چندگانه موازی هستیم.

• دریافت کننده های کانال 12 موازی  به محض روشن شدن سرعت بالایی در برقراری رابطه با ماهواره دارد و این ارتباط به طور مستمر برقرار است و حتی درختان انبوه و آسمان خراش های بلند مانع برقراری ارتباط نمی شوند. کارخانه های اتمسفریک و دیگر چشمه های ایجاد خطا، روی دقت دریافت کننده ی GPS تأثیر می گذارند.

• دریافت کننده های GPS گارمین دارای میانگین دقت 15 متر می باشند. دریافت کننده های GPS گارمین با قابلیت سیستم افزایش عرض ناحیه دقت را با میانگین کمتر از 3 متر بهبود می بخشد. هیچ لوازم یدکی و یا حق الزحمه ای برای استفاده از سیستم افزایش عرض ناحیه احتیاج نیست.

• کاربران می توانند دقت را با کمک GPS تفاضلی بهتر کنند. به این صورت که سیگنال های GPS راتقویت می کند و به میانگین 3 تا 5 متر می رساند.

• گارد ساحلی آمریکا اغلب از سرویس تقویت کننده GPS تفاضلی استفاده می کند. این سیستم شامل شبکه ای از برج ها می باشد که سیگنال های GPS را دریافت کرده و سیگنالی تقویت شده به وسیلة فرستنده های رادیویی ارسال می کنند. به منظور دریافت سیگنال های تقویت شده کاربران علاوه بر GPS به یک آنتن و دریافت کننده علایم گوناگون نیاز دارند.

 روش تعیین موقعیت توسط GPS

اگر فاصله ما ازماهواره 1 درحدود 10 کیلومتر باشد بنابراین مکان ما درفضا برمحیط کره ای به مرکزیت ماهواره و شعاع 10 کیلومتر منطبق می باشد. حال فرض می کنیم فاصله ما از ماهواره 2 درحدود 11 کیلومتر باشد در این حالت نیز مکان ما درفضا بر روی محیط کره ای به مرکز ماهواره 2 و شعاع 11 کیلومتر واقع  است. فصل مشترک این دو کره می تواند یک دایره باشد که مکان ما بطور قطع بر روی محیط این دایره قراردارد .حال اگر ماهواره سوم را نیز در نظر بگیریم که فاصله اش با ما 12 کیلومتر باشد در این صورت فصل مشترک کره مربوط به ماهواره 3 با فصل مشترک کره های ماهواره ای 1 و 2 حداکثر دو نقطه می باشد که قطعاً یکی از این دو مبین مکان واقعی ما خواهد بود. اما بطور قطعی یکی از این دو نقطه نامعقول می باشد. بطور مثال دارای ارتفاع بیشتری از سطح زمین است .

 لذا کامپیوترهای داخل گیرنده هایGPS با استفاده ازتکنیک های گوناگون قادر به تشخیص نقطه غلط می باشند. ازنظر تئوری با استفاده از3 ماهواره می توانیم مکان خود را به دست آوریم ولی به دلیل فنی اگر چنانچه ماهواره چهارم را همانند ماهواره های 1و2 انتخاب کنیم بطور قطع فصل مشترک این چهار کره یک نقطه خواهد بود و این نقطه مختصات مکانی ما را نشان می دهد استفاده کنندگانی که در ارتفاعی مششخص قرار دارند (مانندکشتی هایی که در سطح دریا واقع باشند) به سهولت میتوانند با استفاده از دو ماهواره مکان خود را تعیین نمایند . دراین حالت کره زمین را می توان جایگزین ماهواره سوم کرد و ازیک مرحله محاسبه مسافت صرفنظر نمود بدین ترتیب این فرصت جهت انجام سایر محاسبات قابل بهره برداری بوده و عملاً مکان یابی افزایش می یابد. بطور خلاصه می توان بیان کرد که مبنای کار GPS استفاده از ماهواره به عنوان مرجعی جهت یافتن موقعیت در هر نقطه زمین می باشد سایر مسایل این سیستم صرفاً جزئیات تکنیکی هستند که به سرعت و دقت و سهولت عمل موقعیت یابی کمک می کنند.

 روش محاسبه مسافت ازماهواره

قدم GPS در سیستم موقعیت یاب جهانی اساسی دانستن میزان مسافت از

ماهواره است بنابراین استفاده از تکنیک های پیشرفته به منظور محاسبه مسافت امری اجتناب ناپذیر است. ایده اصلی این موضوع بر اساس همان معادله سرعت نور در مدت زمان تأخیر استوار است.

 سیستم GPS بدین صورت کارمی کند که گیرنده کاربر مدت زمانی را که طول میکشد تا امواج رادیویی از ماهواره به او برسد را اندازه گیری می کند. همانطورکه می دانید امواج رادیویی با سرعت نورحرکت می کند و بدین ترتیب با حاصلضرب اندزه گیری شده در سرعت نور مسافت خود را تا ماهواره بدست می‌آورد و این کارحداقل بایستی برای 3 ماهواره مشخص، صورت گیرد بنابراین باید برای اندازه گیری زمان رسیدن به سیگنال از ساعتهای خیلی کوتاه باشند زیرا امواج با داشتن سرعت نورخیلی سریع حرکت می کنند. مثلاً اگر ماهواره ای دقیقاً در بالای سر ما باشد حدود 60 میلی ثانیه طول می کشد تا امواج رادیویی آن به ما برسد دقت ساعت گیرنده های GPS حدود نانو ثانیه می باشد. یک اختلاف زمانی بین کپی کد GPS ایجاد شده در گیرنده با اصل کد رسیده از ماهواره وجود دارد که با ضرب کردن آن در سرعت نور, شبه فاصله به دست می آید این روش با هر دو کد A/C,P امکان پذیرهستند . کدهای تولید شده در برگیرنده از ساعت خود گیرنده منتج می شوند و کدهای ارسالی ماهواره نیز توسط ماهواره ایجاد میشود. خطای زمانی در هر دو ساعت گیرنده و ماهواره باعث می شود که فاصله اندازه گیری شده با فاصله هندسی بین ماهواره و گیرنده فرق داشته باشد.

 این ساعتها بسیار دقیق وگران قیمت می‌باشند و ماهواره ها جهت قابلیت اطمینان بیشتر دارای 4 ساعت اتمی هستند ولی در گیرنده ها به دلیل گران قیمت بودن این ساعتها نمی توان از آنها استفاده نمود لذا از ساعتهای ارزانتری استفاده می شود که در عمل ایجاد اختلاف جزئی در اندازه گیری زمان می نمایند. البته با استفاده از راه حلهایی تصحیح صورت می گیرد.

 GPS  بیشتر توسط چه کسانی استفاده می شود؟

Global Position System  توسط صنایع نظامی آمریکا به منظور راهنمایی دقیق سربازان برای یافتن مسیر درست طراحی شد (که هنوز از طرف ارتش امریکا به کار برده می شود ). از زمانی که دولت امریکا GPS را در اختیار عموم گذاشت (ماه مه سال 2000) مردم کاربردهای مختلفی برای آن پیدا کردند.

در حال حاضر، مردم، مؤسسات، و سازمانهای دولتی از فناوری GPS برای هر چیزی از پیدا کردن مقصد سفر تا ردیابی اتومبیلهای یک شرکت بهره می گیرند.

کشور سوئیس از آن برای وسایل نقلیه سنگین استفاده می کند.
بسیاری از مردم از تجهیزات
GPS به دلایل امنیتی بهره می گیرند. گردشگران و قایق رانها از آن برای پیدا کردن مقصد و بازگشت سالم به منزل سود می جویند.

اگر یک وسیلة GPS و یک تلفن موبایل در اتومبیل خود داشته باشید در صورت وقوع تصادف قادر خواهید بود که سرویسهای اورژانس را به آسانی به طرف مکان خود هدایت کنید .

به طورکلی، هر کس که بخواهد موقعیت مکانی خود را بداند و به کجا می رود به این سیستم نیازمند است، با توجه به کاهش شدید بهای گیرنده های این سیستم، و افزایش امکانات آنها، این تکنولوژی در آینده نزدیک بیش از پیش در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

 نکات قابل توجه هنگام خرید GPS :

بسته به نوع مصرف و بودجه می توانید از گسترة زیادی از گیرنده های GPS بهره ببرید. همچنین باید از در دسترس بودن نقشة مناسب و به روز (up-to-date) برای منطقة مورد استفاده تان، اطمینان حاصل کنید.

امروزه بهای گیرنده های GPS بطور چشمگیری کاهش یافته و هم اکنون در کشور ما با بهایی معادل یک گوشی متوسط موبایل نیز قابل دسترسی می باشد. 

چنانچه قصد خرید GPS را برای اولین بار دارید، درحقیقت دستگاه GPS با قیمت مناسب پیشنهادی ما Garmin Etrex با کابل می باشد که قیمت آن کمتر از 100 دلار آمریکاست اگر شما ساکن USA باشید و نهایت 300 دلار آمریکا برای کشورهایی که عوارض بالایی دارند باشد، در انگلیس نیز شما بایستی 110 دلار آمریکا بابت دستگاه GPS و 25 دلار نیز بابت کابل آن بپردازید.

• یک GPS دستی ارزان قیمت بدون هیچ گونه نیاز به Laptap و با یک قیمت معقول قابلیت های زیادی دارد.

• هیچ بهایی بابت استفاده از خدمات GPS نبایستی توسط شما پرداخته شود.

• خدمات GPS  توسط دولت آمریکا آماده شده و کاملاً مجانی می باشد.

•      هم چنین دریافت اطلاعات توسط گوشی موبایل نیز ممکن می باشد.

چه نوع GPS هایی مردم خریداری نموده اند؟

در اینجا یک آمار فروش انواع GPS در سال 2000,2004 آورده شده است.

این آمار بر اساس اطلاعات 100 مرکز خدمات فروش دستگاههای GPS می باشد.

این تحقیق کوچکی است ولی می تواند نشانگر خوبی از آمار فروش باشد: نشان می دهد چطور مدل های Garmin بر تسلط خود بر انواع دیگر ادامه می دهد.

البته به کمک GPS های دستی Etrex.

 معرفی Magellan GPS 300

Magellan GPS 300  که پیش از این به عنوان Pioneer (پیشگام) شناخته می شد برای افراد مبتدی نمونة کاملی است. این نوع سیستم همچنین توسط افراد مجرب تر مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم بسیار ساده، ارزان و با کاربری آسان است. نمی توانید سهولت و کاربری این دستگاه را باور کنید. در صورتی که اطلاعاتی در مورد مختصات نقشه دارید می توانید این سیستم را به جنگل برده و هر چیزی را که می خواهید کاوش کنید. البته در ابتدا احتیاج به یادگیری مهارتهای اصولی در مورد استفاده از این دستگاه دارید.

مزایای این دستگاه:

در ابتدا می توان خاطر نشان کرد که این دستگاه تمامی اصول پایه را دارا می باشد. با بکارگیری این دستگاه به خوبی می توانید محلی را که در آن قرار گرفته مشخص کرده و مسیر خود را برنامه ریزی کنید. آنچه که باید انجام دهید آن است که طول و عرض جغرافیایی راهنمای خود را ثبت کنید و سپس این سیستم مسیر را برایتان طرح ریزی می کند. همچنین می توانید جهتی که در حال حرکت هستید و نیز سرعت را کنترل کنید. این سیستم بسیار سبک بوده و جعبه قابل حملی دارد که می توانید به کوله پشتی خود ببندید.

نکته هایی برای استفاده از سیستم GPS

• ابتدا دستگاه را در یک مکان مسطح و بدون مانع نصب کنید. شما می خواهید سیگنالهای شفافی از ماهواره دریافت کنید. هر چند این دستگاه با وجود بعضی موانع همچنان کار می کند، اما ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد، اگر دستگاه شما خیس شد نگران نباشید. گیرنده Magellan GPS عایق در برابر آب می باشد. کافی است که آنرا خشک کرده و به کار خود ادامه دهید. پس از ارسال، برای اینکه جواب سیستم ماهواره ای را دریافت کنید نهایتاًً لازم است دو دقیقه صبر کنید. در این مدت میتوانید آبی بنوشید و نقشه توپوگرافی خود را چک کنید. حتماً یکی از این نقشه ها را همراه دارید.

• قبل از آنکه به طور جدی با GPS کار کنید، بهتر نیست کمی تمرین کنید؟

•  شما می توانید در حیاط منزلتان، دستگاه را امتحان کنید. مختصات خانه یکی از دوستانتان را با استفاده از یک نقشه در نظر بگیرید و با کمک سیستم تعیین کنید که در چه جهت و فاصله ای از خانه آنها قرار دارید. البته ممکن است در آن جهت مستقیم نتوانید به خانه آنها برسید مگر اینکه خانه آنها در طرف دیگر خیابان باشد! اما در واقع کاربرد Magellan GPS 300 به همین راحتی است.

• هنگام کاوش یکی از مدل های آنرا همراه داشته باشید. زمانی که امکان گم شدن وجود دارد بهتر است از GPS استفاده کنید.

• می دانم که خواهید گفت: "نه، من هرگز راهم را گم نمی کنم." اما به خاطر داشته باشید در برف و بوران و هنگامی که قادر به تشخیص راه خود نیستید، Magellan GPS می تواند شما را از یخ زدگی حتمی نجات بدهد.

 نقش GPS در مدیریت امداد رسانی زلزله

دو سیستم GPS وGIS  تحت عنوان MOBILE GIS می تواند راهگشای امر مدیریت امداد رسانی زلزله باشد.

 به گزارش ایسنا میرمجتبی حیدری کارشناس ارشد نقشه برداری گروه نقشه برداری دانشگاه تبریز و ابوالفضل رنجبر کارشناس ارشد سیستم اطلاعات جغرافیائی و عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز با ارائه مقاله ای در نخستین همایش ملی مدیریت بحران زلزله در شهرهای دارای بافت تاریخی به بحث در خصوص مدیریت اقتضایی بحران زلزله با استفاده از تئوری منطق فازی و فن آوری MOBILE GIS پرداختند.

• مدیریت اقتضایی یکی از انواع مدیریت می باشد که استفاده از آن در حوزه عمل سازمان ها تدریجاً رواج پیدا می کند و اصول آن بر مبنای منطق فازی است.

• منطق فازی نیز منطقی است که با حداکثر تقلید ممکن از مغز انسان در حوزه ریاضیات طراحی شده است و در آن بر خلاف منطق باینری که فقط در برابر مسائل دو جواب قطعی (صفر و یک) دارد، در برابر همان مسائل، جواب هایی بین صفر و یک می دهد و در حقیقت از میان انواع راه حل ها، پس از پردازش و تجربه و تحلیل، بهترین و وزین ترین جواب را برمی گزیند.

• این پژوهشگران با بیان این که در مدیریت اقتضایی نیز یک مدیر پس از سبک و سنگین نمودن جواب ها، گزینه بهتر و وزین تر را انتخاب می کند، خاطرنشان می کنند: در مدیریت اقتضایی قبل از تصمیم گیری به اطلاعات آنی و درجا نیاز هست، که بخشی از این اطلاعات در ذهن مدیر وجود دارد. ولی بخش دیگر این اطلاعات بایستی از طریق محیط خارج از ذهن مدیر تأمین شود.

• در مواقع بروز بحران زلزله که شرایط کاملاً اضطراری و فوق العاده می باشد، رد و بدل اطلاعات از طریق عوامل خارجی که با سرعت و دقت عمل می کنند یک نیاز مبرم است که در این خصوص اطلاعاتی که دقیق، صحیح، بهنگام و ساختار یافته باشند، نقش کلیدی را در تصمیم گیری بهینه ایفا می کنند.

• سیستم تعیین موقعیت جهانی (GPS) یکی از مهمترین و قابل اطمینان ترین تکنولوژی های تعیین موقعیت است که موقعیت هر نقطه را در هر لحظه به دست آورده و پس از ارسال اطلاعات مذکور به کمک خطوط ارتباطی به مرکز کنترل و پردازش و نمایش آن بر نقشه پایه استفاده می شود.

• پژوهشگران همچنین به نقش مهم سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) به عنوان یک سیستم اخذ مدیریت  بهینه اطلاعات مکان مرجع در جهت تجزیه و تحلیل های مکان مرجع اشاره کرده و در پایان با جمع بندی مطالب تأکید کرده اند که از تلفیق دو سیستم فوق الذکر تحت عنوان  MOBILE GIS می توان در امر مدیریت امداد رسانی زلزله استفاده کرد.

 معرفیGIS

جمع آوری داده های مربوط به توزیع فضای عناصر محیط اطراف ، از

زمانهای قدیم سهم مهمی از فعالیتهای جوامع سازمان یافته را جهت برنامه ریزی ، تصمیم گیری و سیاستگذاری به خود اختصاص داده است . لازمه برنامه ریزی و تصمیم گیری در اختیار داشتن اطلاعات صحیح در زمینه مربوطه می باشد. چنانچه باور داشته باشیم که تصمیم گیری و سیاستگذاری های خوب متکی بر اطلاعات درست است اهمیت و کیفیت اطلاعات و نظام های اطلاع گرا به خوبی روشن است . بدون شک تحقق این امر از طریق سنتی جمع آوری اطلاعات یعنی به روش کار زمینی و دستی مستلزم صرف زمان و هزینه های زیاد می باشد.

دستیابی سریع به اطلاعات به منظور برنامه ریزی ، تصمیم گیری، بهره برداری ، نظارت و اجرا در شاخه های گوناگون علوم در جهان سبب رشد فن آوریهای نوین و از جمله سیستمهای اطلاعات جغرافیایی گردیده است. درحال حاضر تلاش مراکز علمی و فنی جهان در جهت ابداع روشهایی است که بتواند بالاترین بهره وری را از سیستمهای اطلاعات جغرافیایی بدست دهد. به کارگیری این ابزار با امکان استفاده در شبکه های اطلاع رسانی جهانی ،یکی از زمینه های مناسب و مساعد درجهت معرفی توان ها و استعدادهای کشور در سطح جهانی است.
براى سیستم اطلاعات جغرافیایى (
GIS) تعاریف متعدد و متنوعى ارائه گردیده است. پیدایش سیستم‌هاى اطلاعات جغرافیایى به دهه 1960 در کشور کانادا بر مى‌گردد. اما، با عمومیت یافتن این سیستم در دهه‌هاى اخیر در کل کشورهای دنیا، مهمترین کشورهایى که به طراحى، برنامه نویسى و ایجاد نرم افزارهاى خاص GIS مى‌پردازند، عبارت از کشورهاى آمریکا، انگلیس، هلند و کانادا می باشند.

تعاریف GIS

در ذیل برخى از مهمترین و کاربردى‌ترین تعاریف مرتبط باGIS ارائه گردیده اند.

GIS حالت خاصى از سیستم‌هاى اطلاعاتى است که شامل پایگاه داده هایى از مشاهدات در شکلهاى توزیع شده فضایى فعالیتها یا پدیده‌هاست که در فضا بصورت نقاط، خطوط، و یا سطح قابل تعریف هستند، اطلاعات این نقاط، خطوط، یا سطوح را نگهدارى نموده و داده‌ها را براى سؤالهاى تخصصى و ویژه بازیابی می کنند.  (حبیبى، 3/1380)

• سیستم اطلاعات جغرافیایى (GIS) ، وسیله‌اى براى ذخیره و پردازش اطلاعات جغرافیایى در کامپیوتر مى‌باشد. این سیستم با سرعت و قدرت انواع تابع و ترکیب سخت‌افزارى و نرم‌افزارى قادر به پاسخگویى مى‌باشد. (گرجى‌نژاد،1387)

• مجموعه اى سازمان‌یافته از سخت‌افزار و نرم‌افزار و اطلاعات جغرافیایى (داده‌هاى توصیفى) و نیروى انسانى متخصص (مغزافزار) که به منظور کسب، ذخیره، به هنگام‌سازى، پردازش، تحلیل و ارائه کلیه اشکال اطلاعات جغرافیایى، طراحى و ایجاد گردیده‌اند. (حبیبى، 5/1380)

GIS اشاره دارد به روشهایى که از فناوری رایانه اى بهره مى‌گیرند تا در تمام کاربردهایى که مرتبط با مکان و فضاست قابلیت تجزیه و تحلیل و پشتیبانى از تصمیم‌گیریها را فراهم سازد. جمع‌آورى، ذخیره سازى، سازماندهى، بازیافت، تحلیل و نمایش اطلاعات مرتبط با مکان از تواناییهایىGIS تلقی می گردد. (نوریان،1378)

 آنچه در تمامى تعاریف فوق مشترک است، واژه‌های سیستم، داده‌ها و تحلیل مى‌باشد. بنابراین، بصورت بسیار ساده  GISرا مى‌توان یک ”سیستم براى تجزیه و تحلیل داده‌ها” دانست. در واقع GIS ترکیبی از چندین لایه  اطلاعاتی است که به شما این امکان را می دهد تا به بهترین وجه ممکن فضای مورد نظر را بررسی و ارزیابی کنید. البته اینکه از چند لایه اطلاعاتی بدین منظور استفاده کنید بستگی به این دارد که برای چه مطلبی سراغ GIS بروید مثلاً اگر می خواهید یک فروشگاه جدید خریداری کنید بهتر است قبلاً از خرید در مورد موقعیت مکانی و خطراتی که ممکن است این فروشگاه را تهدید کند اطلاعاتی را به دست آورید. 

 تاریخچهGIS

اولین نمونه از یک GISملی، GIS  کانادا است که از اواخر 1960 به این طرف به صورت پیوسته مورد استفاده قرارگرفته است. در دهه های 1970 و 1980 میلادی پیشرفت های قابل ملاحظه ای در فناوری GIS به وجود آمد، به طوری که عبارت "سیستم اطلاعات جغرافیایی " در مورد مجموعه ابزارهایی برای تحلیل و نمایش نقشه ها و ادغام فنون و شیوه های آماری و نقشه ای و کاربرد فراگیرتر آن ، بویژه برای تحلیل تأثیرات و خط مشی های دولتی به کار گرفته شد. درحالی که سابقه فناوری در کشورهای غربی از جمله کانادا و آمریکا به بیش از 40 سال می رسد.

 این فناوری در  اغلب کشورهای جهان سوم  بسیار جوان می باشد. در ایران اولین مرکزی که به صورت رسمی استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی در کشور را آغاز کرد، سازمان نقشه برداری کشور بود که در سال 1369 بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی ، عهده دار طرح بکارگیری این سیستم شد . این سازمان در حال حاضر مشغول تهیه نقشه های توپوگرافی 1:25000 از عکسهای هوایی با مقیاس 1:40000 می باشد واین فرصتی است برای تبدیل این نقشه ها به ساختارهای رقومی و تأسیس پایگاه توپوگرافی ملی که نیازهای کاربران را در زمینه GIS  برآورده می کند.

 در همین راستا شورای ملی کاربران GIS  به منظور سیاستگذاری برنامه ریزی و هماهنگ سازی فعالیت ها در زمینه GIS ، تحلیل نیازمندیها و همچنین بهره برداری شایسته از کلیه ظرفیتهای علمی، فنی و نیروی انسانی در راستای ایجاد و بکارگیری  GISو با توجه به وظایف سازمان نقشه برداری کشور در خصوص تدوین و ایجاد سیستمهای اطلاعات جغرافیایی ملی در دی ماه 1372 تأسیس گردیده است.

 ضرورت استفاده ازGPS، برای خروج از بحران تصادفات جاده‌ای

 کنترل هوشمند-گروه اجتماعی: برای خروج از بحران تصادفات در جاده‌های کشور استفاده از GPS اجتناب‌ناپذیر است.

سرهنگ ستاد علیرضا اسماعیلی رئیس پلیس راه کشور با اعلام این خبر افزود : GPS  یکی از چندین سیستم کنترل تردد جاده‌ای می‌باشد که پلیس راه در ادامه توسعه مراقبت‌های الکترونیک بهره‌برداری از آن را آغاز کرده است. در میان سیستم‌های مورد استفاده ناوگان‌های ارائه‌دهنده خدمات عمومی، GPS به علت ارتباط ماهواره‌ای در حال حاضر پیشرفته‌ترین ابزار کنترلی محسوب می‌شود.

اسماعیلی افزود: مکان‌یاب جهانی با توانایی شناسایی متحرک با سرعت حرکت 500 متر بر ثانیه یا 1800 کیلومتر در ساعت با حداقل خطای ثبتی، این اطمینان را می‌دهد که آمد و شد جاده‌ای، در کنترل کامل و هوشمند پلیس قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به توانمندی این سیستم در هرگونه آب و هوا در کلیه سطوح باز در سطح کره زمین ثبت اطلاعات نموده و این امکان را به پلیس می‌دهد که تخلفات سرعتی خودروهایی که از مرزهای کشور خارج شده و تردد می‌نمایند ثبت و برای پلیس زمینه بررسی آن را ممکن سازد.

در طول شش ماه گذشته آمار تخلفات جاده‌ای کشور از میان 12 تخلف برای هر اتوبوس در تاریخ 15 مرداد سال جاری 8/1 تخلف در هر اتوبوس کاهش پیدا نموده و همچنین آمار تصادفات ناشی از سرعت غیرمجاز از 12 مورد در اسفند 85 به 1 مورد با سیر نزولی در تیر ماه سال 86 ثبت شده است، پلیس راه مصمم است در حوزه IT  از سیستم‌های پیشرفته زودبازده بهره‌برداری منطقی و اصولی نماید.

 تجهیز بیش از 6 هزار تاکسی مسافربر جاده ای به سیستم GPS

 کنترل‌هوشمند- همشهری آنلاین:
رئیس اداره تجهیزات فنی پلیس راه گفت: تاکنون بیش از 6 هزار و 329 دستگاه تاکسی مسافر بر جاده ای در کشور به سیستم
GPS  مجهز شده اند و نصب این سیستم بر روی خودروها همچنان ادامه دارد.

سرهنگ ایرج برند کام در گفتگو با مهر افزود: یکی از مشکلاتی که در جاده های کشور همچنان وجود دارد عدم تجهیز کامیونها به سامانه سرعت نگار لحظه ای است و با وجود آنکه در2/43 درصد از تصادفات فوتی همیشه کامیونها در یک طرف برخورد دیده می شوند اما هنوز به این سیستم تجهیز نشده اند.

وی افزود: از زمان بکارگیری GPS در کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی کشور علاوه بر کاهش تصادفات و شدت برخورد خودروها، آرامش نسبی نیز در محورهای مواصلاتی کشور برقرار و در موارد متعدد اتهامات واهی برخی مسافران راجع به رانندگان زحمت کش ناوگان حمل و نقل عمومی در خصوص عدم سرویس دهی یا عدول از مقررات برملا شده است.

سرهنگ برند کام اضافه کرد: چندی پیش مسافری که از ناحیه کلیه دچار مشکل بود با حضور در یکی از پاسگاههای پلیس راه از راننده یکی از خودروهای مسافربر جاده ای به علت عدم توجه به بیماری این فرد و تشدید بیماری او شکایت نمود که بعد از بررسی سیستم سرعت نگار لحظه ای این خودرو و نقاط توقف آن، این راننده از اتهام مبرا شد.

وی با اشاره به میزان تخلفات رانندگی خودروهای اتوبوس، تانکر سوخت رسان و تاکسی مسافربر جاده ای در هفته گذشته گفت: طبق اطلاعات ماهواره ای بدست آمده از 24 پاسگاه نظارتی پلیس در محورهای شمال به جنوب و شرق به غرب کشور،  از41 هزار و 980 مورد تردد در طول هفته گذشته ، 30 هزار و 981 تخلف به ثبت رسیده است.

رئیس اداره تجهیزات فنی پلیس راه با اشاره به اینکه در طول هفته گذشته اتوبوسها متخلف ترین خوردوها بودند، افزود: در طول این مدت 92 دستگاه خودروی متخلف در جاده های کشور، متوقف و به پارکینگ هدایت شدند.

 جی پی اس عصای راهگشای نابینایان می‌شود.

تحقیق‌و‌ تولید_همشهری آنلاین: یک شرکت ایتالیایی یک فناوری پیشرفته جی پی اس را در دست تولید دارد که به نابینایان استقلال و تحرک بیشتر خواهد بخشید.

به گزارش بی بی سی این فناوری که ایزی واک نام دارد در یک شرکت ایتالیایی در شمال ایتالیا تولید شده و در حال حاضر توسط 30 نفر از اتحادیه نابینایان ایتالیا آزمایش می‌شود، قرار است  در فصل پاییز عرضه شود.

ساختار ایزی واک از این قسمت‌ها تشکیل می‌شود: یک دریافت کننده بلوتوث GPS کوچک، نرم افزار تبدیل نوشتار به گفتار  و یک مرکز تماس که در طول روز فعال است. همه این‌ها در کنار یک موبایل تمام تجهزات ایزی واک را تشکیل می‌دهند.

موبایلی که در این سیستم به کار گرفته می‌شود تنها دو کلید دارد؛ یکی برای این که به کاربر از طریق جی پی اس بگوید که دقیقاً کجا قرار داد که شامل شماره خانه و ساختمانی که کاربر در آن قرار دارد می‌شود و دیگری به مرکز تماس می‌گوید که کاربر به کمک سیستم نیاز دارد. در این صورت یک اپراتور با نابینا تماس می‌گیرد و او را قدم به قدم به مکانی که می‌خواهد برود راهنمایی می‌کند. طراح این فن‌آوری آندریا دپائولی است.

 GPS راه حلی جدید برای ترافیک

کنترل هوشمند-رضا علی شاهی: در قرون گذشته افراد با استفاده از

ستارگان، قطب‌نما و سایر عوامل طبیعی، موفق به مشخص کردن مکان جغرافیایی خود می‌شدند.

اما برخی اوقات عوامل طبیعی مانند توده ابرهایی که مقابل ستارگان قرار می‌گرفتند، انجام این امر را به‌طور کامل ناممکن می‌ساختند. ولی  امروزه با پیشرفت تکنولوژی و همچنین با توجه به پیچیدگی‌های جغرافیایی اعم از بافت متراکم شهرها، خیابان‌ها و.... استفاده از روش‌های پیشین تا حد زیادی منتفی و بی‌معنا شده و در چنین شرایطی است که با گسترش فناوری‌های گوناگون، سامانه‌های ماهواره‌ای مدرن و پیشرفته‌ای که امروزه با نام GPS  شناخته شده‌اند به کمک بشر آمده‌اند تا هیچ فردی راه خود را گم نکند و همه چیز روی تمام نقاط زمین قابل شناسایی باشد.

علاوه بر GPS، دو سامانه کمابیش مشابه دیگر نیز وجود دارد: سامانه گلوناس که دولت شوروی سابق آن را ساخته و اکنون به‌دست کشور روسیه اداره می‌شود و سامانه گالیله که کشورهای اروپائی، آن را برای وابسته نبودن به سامانه آمریکایی GPS ساخته‌اند.

در این سامانه، اطلاعات مکانی و زمانی از طریق ماهواره‌ها در هر لحظه به زمین ارسال می‌شود و گیرنده GPS پس از دریافت امواج رادیویی به محاسبه سرعت، مدت زمان سفر، فاصله تا مقصد، مختصات جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا)، زمان طلوع و غروب خورشید و ماه (در تقویم نجومی)، تعداد ماهواره‌ها، زمان محلی و...  می‌‌پردازد و آن را در اختیار کاربر قرار می‌‌دهد.

علاوه بر کاربرد مهم دستگاه‌های GPS، از این دستگاه می‌توان برای پیش‌بینی زلزله، نقشه‌برداری، کنترل امور مربوط به حمل‌ونقل و ترافیک، پیش‌بینی وضع هوا، مین‌یابی و... استفاده کرد.

به‌نظر می‌رسد با استفاده از ابزارهای پیشرفته‌ای چون GPS می‌توان در کنترل مصرف سوخت، حل معضل ترافیک، سنجیدن سرعت خودرو‌ها، ساعات کار رانندگان، زمان شروع و حرکت خودروها، نقاط توقف و زمان آنها، مسیر سفر و... گامی مؤثر برداشت،  همچنین در مواقع لزوم، این دستگاه می‌تواند به‌عنوان جعبه سیاه خودرو، مورد استفاده قرار‌ گیرد.

دستگاه‌های GPS که روی اتومبیل نصب می‌شوند موقعیت مکانی کاربران را مشخص کرده و مسیری را که برای رسیدن به محل موردنظر باید طی شود را به صورت صوتی و برداری مشخص می‌کنند.

به‌عنوان مثال اگر کاربران قصد داشته باشند از تهران به جنوبی‌ترین نقطه کشور سفر کنند، دستگاه GPS علاوه بر معرفی دقیق موقعیت مکانی، مسیر درستی را که باید طی شود مشخص می‌کند.

قیمت دستگاه‌های GPS که روی خودرو نصب می‌شوند، بین 500 هزار تومان تا 2میلیون تومان است و اخیراً بسیاری از کارخانه‌های سازنده اتومبیل مانند بنز، بی‌ام‌و  و... یک دستگاه GPS هم روی خودروهای جدید نصب می‌کنند.

 رقابت روسیه با آمریکا برسر تکنولوژی سیستم مکان یابی جهانی:
GLONASS  برای رقابت با GPS به فضا پرتاب شد.

روسیه با موفقیت، موشکی را که حاوی سه ماهواره نهایی برای تکمیل سیستم فضاپیمای این کشور به منظور رقابت (
GPS) سیستم مکان یاب جهانی آمریکا بود، به فضا پرتاب کرد.

به گزارش سرویس بین‌الملل سیتنا، سیستم نقشه‌برداری
GLONASS تقریباً بیشتر کشور پهناور روسیه را پوشش می‌دهد و انتظار می‌رود تا پایان 2009 با کمک 29 ماهواره موجود در ناوگان فضاپیمای روسیه تمام جهان را نیز پوشش دهد.

یک موشک فضایی از پایگاه بایکونور روسیه در همسایگی قزاقستان - شوروی سابق- پرتاب شد و دولت روسیه اجاره ارائه تسهیلات را پرداخت کرده است. به گفته متخصصان، انتظار می‌رود نزدیک به 4 ساعت پس از پرواز، ماهواره‌ها از موتور اصلی در مدار جدا شوند.

کار بر روی GLONASS یا سیستم ناوگان جهانی ماهواره در اتحاد

جماهیر شوروی از اواسط دهه 1970 آغاز شد تا به نیروهای نظامی اطلاعات دقیقی از اقصی نقاط دنیا ارئه دهد.

سقوط اقتصاد روسیه در اواخر دهه 1990 باعث شد تا بودجه در نظر گرفته شده برای این هدف خالی شده و طرح و برنامه آن اهمیت خود را از دست بدهد، اما با همت و تلاش ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور این کشور، این پروژه مجدداً راه‌اندازی و در حال حاضر بودجه دولتی سرشاری برای این هدف در نظر گرفته شده است.

مقامات رسمی اعلام کردند که GLONASS عمدتاً در کنار سیستم مکان‌یابی جهانی ایالات متحده(GPS)    مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 GPS با قابلیت چندرسانه ای

شرکت Aving موفق به ساخت سیستم مسیریاب جهانی(GPS) جدیدی شده است که Easycar U7 نام دارد و با نمایشگر هفت اینچی خود به شما امکان جست وجو در جزئیات نقشه های دیجیتالی را هم می دهد. این GPS پیشرفته و کامل 100 دلار قیمت گذاری شده و می تواند تصاویر را با بهترین کیفیت به نمایش بگذارد. Easycar U7 به سیستم خودکار پخش عکس نیز مجهز است و می تواند تصاویر را با کیفیت 680 در 480 پیکسل به نمایش بگذارد. این دستگاه قابلیت های چندرسانه ای فراوانی دارد که از مهم ترین آنها می توان به سیستم پخش شبکه های دیجیتالی تلویزیون، پخش انواع فایل های تصویری و صوتی و ... اشاره کرد. با توجه به قابلیت های به کار رفته در EasycarU7، کارشناسان این دستگاه چندرسانه ای قابل حمل را بسیار ارزان می دانند. سیستم مسیریاب EasycarU7 هم اکنون در بازارهای کره فروخته می شود و قرار است پس از تابستان در دیگر کشورهای دنیا عرضه شود.

 تجهیز ناظرین طرح‌های جنگلداری به GPS

ریاحی، خبرنگار خبرگزاری پیام سبز سازمان جنگل ها:  معاون مناطق مرطوب و نیمه مرطوب سازمان در جمع ناظرین طرح‌های جنگلداری مازندران در ساری گفت: از مجموع1847000 هکتار جنگل‌های شمال کشور تاکنون برای 1470000 هکتار طرح جنگلداری تهیه شده که1070000 هزار هکتار آن توسط 50 مجری طرح، زیر نظر 182 ناظر و کمک ناظر طرح جنگلداری مدیریت می‌شود.

دکتر علی اوسط منتظری مشارکت مردم در حفاظت و احیاء جنگل‌ها را یک ضرورت دانست و افزود: بر اساس سیاست سازمان و با هدف ساماندهی مشارکت مردم 19 طرح از 50 طرح جنگلداری شمال توسط تعاونی‌های جنگل‌نشینان مدیریت می‌گردد.

وی از مجهز شدن ناظرین طرح جنگلداری به دستگاه GPS خبر داد و افزود با هدف مدیریت مطلوبتر جنگل‌ها، ناظرین طرح‌ها با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانند مناطق مختلف جنگلی را شناسایی و مطابق علم جنگلداری و جنگل‌شناسی جهان اعمال مدیریت نمایند.

دکتر منتظری همچنین گفت: در سال گذشته با اعتبار حدود 45 میلیارد ریال در حدود 9 هزار هکتار از مناطق جنگلی شمال کشور عملیات جنگلکاری و غنی‌سازی جنگل انجام شده است که در این رابطه حدود 5/23 میلیون اصله نهال در عرصه جنگلی غرس شده است.

 تعویق استقرار سیستم رهیاب ماهواره‌ای روسیه درفضا

روسیه از تعویق یکساله استقرار سامانه رهیابی ماهواره‌ای خود در مدار زمین تا یک سال آینده خبرداد.

به گزارش شبکه تلویزیونی راشا تودی، مقامات روسی اعلام کردند کمبود ماهواره؛ تجهیزات و امکانات موجود در زمین، استقرار سامانه رهیابی گلوناس در مدار زمین را که رقیب سرسخت جی پی اس آمریکا به ‌شمار می‌رود، تا یک سال آینده با تأخیر مواجه کرده‌است.

طراحان سامانه گلوناس قرار است برای راه‌اندازی آن، دستکم هجده ماهواره را تا پایان امسال، در فضا مستقر کنند.

روس‌ها مکان یاب چند منظوره طراحی کردند.

داشمندان روس مکان یاب جدیدی ساخته‌اند که همزمان از سه سیستم ناوبری گلوناس، GPS و گالیلو دریافت اطلاعات می‌کند.

به گزارش نووستی، دانشمندان روسیه از انستیتو ساخت دستگاه های فضایی، مکان یاب جدیدی با نام "Glospace" ساختند که می‌تواند همزمان از سه سیستم ناوبری ماهواره‌ای، گلوناس روسی، GPS آمریکایی و GALILEO که اکنون در اروپا در دست ساخت است، امواج و اطلاعات را دریافت کند.

یوری کارالیوف مدیر کل و طراح ارشد این انستیتو اظهار داشت: به خریداران، مکان‌یابی را عرضه می‌کنیم که دارای ویژگی منحصر به‌فردی‌است. به این ترتیب که همزمان امواج را از تمامی ماهواره‌هایی که در بالای سر کاربر وجود دارند، دریافت می‌کند.  کارالیوف مدعی‌است که در جهان چنین دستگاهی همتا ندارد.  

به گفته وی، گیرنده‌هایی که اکنون در بازار وجود دارند، امواج را تنها از گروه ماهواره‌های آمریکایی (Navstar GPS) گرفته و تنها می‌توانند امواج غیر نظامی GPS را دریافت کنند.

کارالیوف افزود: دستگاه جدید گلاس‌پیس که کارکرد آن به ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه نشان داده شده، همزمان امواج تمامی ماهواره‌هایی که بالای سر مصرف‌کننده هستند را ترکیب می‌کند. این شامل چهار یا پنج ماهواره ردیابی-راهنمایی روسی، شش تا هشت ماهواره آمریکایی به علاوه ماهواره سیستم اروپایی GALILEO  است.

اروپایی‌ها فعلاً تنها یک ماهواره از چنین نوعی دارند.

بهای مکان یاب روسی گلاس‌پیس برابر با مکان یاب‌های دیگر و حدود 15 تا 18 هزار روبل (حدود 700 دلار) اعلام شده‌است.

گلاس‌پیس اجازه می‌دهد که نه تنها کوچک‌ترین جزئیات تصاویر را بر صفحه نمایش آن دید، بلکه فیلم و عکس نگاه کرد و فایل‌های صوتی دیجیتالی را نیز گوش داد. علاوه بر این گلاس‌پیس مجهز به ساعت و بازی نیز هست.

    لیست منابع:                                                                                      

http:// fa.wikipedia.org/

http://www.iritn.com/

http://gps.iranmap.biz/

http://www.rayaneh.com/

http://www.hamshahrionline.ir/

  Comments ()
Recent Posts به یاد شهدا نیایش درد گوش در غواصان غواصی و مفاصل بیماریهای غواصی ناشی از تغییرات فشار+تصویر تفکر و عبادت جریان های شکافنده دعوت به ارائه مقاله جهت سومین نشست علمی کاربردی جمعیت هلال احمر شهرستان علی آباد دعوت به ارائه مقاله جهت نشست های علمی کاربردی: بیماریهای مناطق سیل زده(تب تیفوئید)
My Tags غواصی (٩) بیماریهای غواصی (٥) فیزیولوژی غواصی (٥) غواصی هلال احمر گلستان (٤) بیماری (٤) سیلاب (۳) گلستان (۳) سیل (۳) برداشت فشار (۳) غریق در آب (۳) غواصی استان گلستان (۳) تبعات سیل پاکستان (۳) عملیات غواصی در گل رامیان (٢) امداد و نجات در سیلاب (٢) سیلاب پاکستان (٢) غرق شدگی (٢) استفاده از استخر (٢) غرق شدگی در دریا (٢) مرگ در دریا (٢) غرق (٢) gps (۱) پاکستان (۱) خـــــون (۱) فشار (۱) فوت (۱) شکافنده (۱) فشار خون (۱) جریان شکافنده (۱) gis (۱) حوادث و سوانح (۱) بییماری سل (۱) نجات غریق (۱) هیپوترمی (۱) بیماریهای سیلاب (۱) خواجه نفس (۱) سیل ترکمن (۱) ماهیان خطرناک (۱) ماهیان سمی (۱) جانوران خطرناک دریا (۱) خطرناک دریا (۱) پوستر آموزشی (۱) پوستر سیلاب (۱) تصاویر سیلاب (۱) غریق در روستای میاندره (۱) غرش شدن در ساحل نودکنده (۱) غریق در آبشار شیرآباد (۱) بیمارهای شنا (۱) مقدمه ای بر gps (۱) تصاویر ماهواره ای ناسا از سیل پاکستان (۱) نجات در رودخانه (۱) نجات در آبهای خروشان (۱) تجهیزات نجات در رودخانه (۱) تجهیزات نجات در سیلاب (۱) سیل پاکستان (۱) تیم جستجو و نجات در سیلاب (۱) امداد در سیلاب (۱) نجات در سیلاب (۱) ترکیب گازها در غواصی (۱) تنفس در غواصی (۱) گازهای تنفسی در غواصی (۱) نیازهای غواصی (۱) الزامات غواصی (۱) جدول برداشت فشار (۱) برداشت فشار غواص (۱) رانکارد شناور (۱) برانکارد آبی (۱) درد گوش در غواصان (۱) درد گوش در غواصی (۱) بیماری‌ فشار و غواصی (۱) مناطق آبی استان گلستان (۱)
My Friends http://ukdivers.com/ http://www.118ba118.com/ http://www.daneshema.com/index.html http://www.seaandsea.com/ اطلاعات مختلف دریایی و عالی آموزش غواصي بسيار زيبا و جالب باشگاه كوهنوردي شهيد وركش بانك اطلاعات پزشكي پاراست بانك مقالات امداد و نجات پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران پرورش و نگهداري زنبور عسل تجهيزات غواصي تجهيزات غواصي كرسي تيم غواصي و نجات در سيلاب استان همدان جامعه اطلاعات ايرانيان دريافت فايل تجهيزات ست نجات وبر سازمان پدافند غيرعامل ايران سازمان مديريت بحران تهران سايت پروفسور سلطان زاده سایت طب دریایی شركت پتزل شركت تخصصي غواصي شركت لوكاس غواصي پدي غواصي در ايران فدراسيون جهاني صليب سرخ و هلال احمر فدراسيون نجات غريق ايران فدراسيون نجات غريق جهاني كامل ترين سايت وضعيت جوي ايران برا ي يك هفته مركز آموزش هاي آبي ايران موسسه زلزله نگاری ایران پایگاه اطلاع رسانی امداد دریایی