رضا حاجیلری
Contact me
My Profile
Blog Author(s) رضا حاجیلری
Previous Months Home Archive فروردین ٩٤ بهمن ٩٢ فروردین ٩٢ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ آذر ٩٠ آبان ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ فروردین ٩٠ اسفند ۸٩ بهمن ۸٩ دی ۸٩ آبان ۸٩ مهر ۸٩ شهریور ۸٩ تیر ۸٩ خرداد ۸٩ اسفند ۸۸ بهمن ۸۸ تیر ۸۸ خرداد ۸۸ بهمن ۸٧ More ...
      امداد و نجات در سیلاب و غواصی استان گلستان (ارائه اطلاعات در خصوص عمليات هاي جستجو‏ و امداد و نجات در سیلاب و غواصی و ...)
جانوران خطرناک دریا by: رضا حاجیلری

کوسه

سفره ماهی

خرگوش ماهی

عقرب ماهی 
زمانی که جمله حمله ماهی به انسان را می شنویم معمولا اولین نامی که به ذهن میرسد کوسه میباشد و همچنین سایر ماهیها در این دسته بندی در جایگاه های پائین تری قرار میگیرند که از آن جمله میتوانbarracuda و (مارماهی) moray eel و piranha را نام برد.

کوسه ها
کوسه ها بالقوه خطرناکترین ماهیها در جریان حمله به انسانها میباشند , آنچه که در خصوص این خطرات آشکار است این موضوع میباشد که آنها به صورت جدی قابلیت و توانائی ایجاد نقص عضو یا کشتن شما را به وسیله گاز گرفتنشان دارا میباشند که البته 4 گونه از آنها مسئول بیشترین میزان موارد حمله کوسه ماهی ها به انسان میباشند.
این 4 گونه شامل : 1- کوسه سفید 2- کوسه ببری 3- کوسه سر چکشی و 4- کوسه آبی بوده که البته آماری نیز از حمله کوسه ماهی های پرستار خاکستری و ماکو نیز از قسمت سطح زمین دریا موجود میباشد. به تصویر F-1 جهت شناسائی کوسه ها و اجتناب از حمله آنها در صورت امکان توجه نمائید .


کوسه ها از نظر اندازه بسیار متنوع میباشند اما بین اندازه و احتمال حمله کوسه ماهی هیچ ارتباطی وجود ندارد در این مورد کوسه ماهی های کوچکتر حتی میتوانند خطرناک تر نیز باشند بخصوص وقتی به صورت دسته جمعی در حرکت هستند. اگر به وسیله کوسه ماهی گاز گرفته شوید موردی که بیشترین اهمیت را دارا است جلوگیری از خونریزی در اسرع وقت میباشد. خون در آب موجب تحریک و جذب کوسه ماهیها میشود لذا در صورت امکان خود یا مصدوم را به قطعه چوبی شناور روی آب یا ساحل دریا برسانید همچنین اگر در آب تنها نیستید به شکل دایره به دور مصدوم حلقه زده و به وسیله یک شریان بند جلوی خونریزی را بگیرید.

سایر ماهی های وحشی
در آبهای شور سایر ماهی های وحشی شامل barracuda ومارماهی moray و sea bass میباشند تصویر . sea bass بطور معمول ماهی آبهای باز بوده و جنبه خطرناک بودن این ماهی به دلیل جثه بزرگ آن میباشد که به این ماهی توانائی جدا کردن تکه های بزرگی از گوشت بدن انسان را میدهد . barracuda و مارماهی moray همچنان که از نحوه حمله آنها مشخص شده به وسیله ضربه زدن و گاز گرفتن به انسان حمله مینمایند لذا زمانی که در کنار صخره های مرجانی یا آبهای کم عمق هستید در خصوص حمله این 2 گونه ماهی دقت نمائید خصوصا مارماهی moray که در زمان آشفتگی و ناراحتی بسیار پرخاشگر خواهد شد. تصویر F-2


تنها گونه مشخص در آبهای شیرین به طور مشخص پیرانا piranha میباشد آنها ساکن آبهای نواحی گرمسیری و منطقه محصوری از شمال آمزیکای جنوبی میباشند این ماهی بور در حدود 5 تا 7/5 سانتیمتر رشد مینماید که از این نظر به وضوح ماهی کوچکی محسوب میشود اما آنها دارای دندانهای بزرگ هستند و در دسته های بزرگ حرکت مینمایند, آنها میتوانند یک خوک 135 کیلو گرمی را در عرض چند دقیقه ببلعند .

ماهیان سمی و بی مهرگان
گونه های متعددی از ماهیان سمی و بی مهرگان وجود دارند که غلب آنها در آبهای شور زندگی مینمایند و همگی قابلیت تزریق سم از طریق شاخک حساس در باله دمی و بطور مشخص در انتهای ستون مهره ها یا به وسیله گاز گرفتن را دارا میباشند , زهر این ماهی ها سبب درد شدید بوده و بالقوه میتواند موجب مرگ شود . لیکن اگر فردی توسط یکی از این ماهی های گزیده شد اقدامات درمانی میبایست با توجه به شیوه مقابله با مار گزیدگی صورت گیرد .


Stingrays
Stingrays (سفره ماهی) غالبادر آبهای کم عمق ساکن میباشد و به طور مشخص در مناطق گرمسیری با دمای آب مناسب این گونه , آنها همگی دارای فرم بدن مشخصی بوده اما با وجود این ویژگی به لحاظ رنگ آمیزی در محیط زندگی ممکن است به سختی شناسائی گردند مگر زمانی که در حال شنا کردن باشند . زهر این ماهی در امتداد ستون فقرات و به صورت خاری در انتهای دم جانور وجود دارد که در صورت گزش میتواند موجب درد شدید و مرگ قربانی گردد .


Rabbit fish
Rabbit fish (خرگوش ماهی) اغلب در تپه های دریائی اقیانوس آرام و هند ساکن می باشند, میانگین رشد این ماهی در حدود 30 سانتیمتر است. این ماهی دارای برآمدگی تیغ مانند بسیار تیزی و سمی در باله خود میباشد که میتواند از این طریق ضربات سخت و درد آوری را وارد نماید. (توضیح نویسنده : این ماهی با نام موش ماهی یا Rat fish نیز شناخته میشود )


Scorpion fish or zebra fish
Scorpion fish or zebra fish (عقرب ماهی یا گورخر ماهی) نیز بطور مشخص در تپه های دریائی اقیانوس آرام و هند ساکن می باشد. این ماهی ها در اندازه های متفاوت از 30 تا 90 سانتیمتر رشد مینمایند و دارای رنگ آمیزی مایل به سرخی هستند . این ماهی ها دارای باله ها و تیغه های بلندی هستند که از طریق آنها ضربات درد آلود و زهر آگین را وارد مینمایند.


 

 


منبع:.rasekhoon.net

  Comments ()
Recent Posts به یاد شهدا نیایش درد گوش در غواصان غواصی و مفاصل بیماریهای غواصی ناشی از تغییرات فشار+تصویر تفکر و عبادت جریان های شکافنده دعوت به ارائه مقاله جهت سومین نشست علمی کاربردی جمعیت هلال احمر شهرستان علی آباد دعوت به ارائه مقاله جهت نشست های علمی کاربردی: بیماریهای مناطق سیل زده(تب تیفوئید)
My Tags غواصی (٩) بیماریهای غواصی (٥) فیزیولوژی غواصی (٥) غواصی هلال احمر گلستان (٤) بیماری (٤) سیلاب (۳) گلستان (۳) سیل (۳) برداشت فشار (۳) غریق در آب (۳) غواصی استان گلستان (۳) تبعات سیل پاکستان (۳) عملیات غواصی در گل رامیان (٢) امداد و نجات در سیلاب (٢) سیلاب پاکستان (٢) غرق شدگی (٢) استفاده از استخر (٢) غرق شدگی در دریا (٢) مرگ در دریا (٢) غرق (٢) gps (۱) پاکستان (۱) خـــــون (۱) فشار (۱) فوت (۱) شکافنده (۱) فشار خون (۱) جریان شکافنده (۱) gis (۱) حوادث و سوانح (۱) بییماری سل (۱) نجات غریق (۱) هیپوترمی (۱) بیماریهای سیلاب (۱) خواجه نفس (۱) سیل ترکمن (۱) ماهیان خطرناک (۱) ماهیان سمی (۱) جانوران خطرناک دریا (۱) خطرناک دریا (۱) پوستر آموزشی (۱) پوستر سیلاب (۱) تصاویر سیلاب (۱) غریق در روستای میاندره (۱) غرش شدن در ساحل نودکنده (۱) غریق در آبشار شیرآباد (۱) بیمارهای شنا (۱) مقدمه ای بر gps (۱) تصاویر ماهواره ای ناسا از سیل پاکستان (۱) نجات در رودخانه (۱) نجات در آبهای خروشان (۱) تجهیزات نجات در رودخانه (۱) تجهیزات نجات در سیلاب (۱) سیل پاکستان (۱) تیم جستجو و نجات در سیلاب (۱) امداد در سیلاب (۱) نجات در سیلاب (۱) ترکیب گازها در غواصی (۱) تنفس در غواصی (۱) گازهای تنفسی در غواصی (۱) نیازهای غواصی (۱) الزامات غواصی (۱) جدول برداشت فشار (۱) برداشت فشار غواص (۱) رانکارد شناور (۱) برانکارد آبی (۱) درد گوش در غواصان (۱) درد گوش در غواصی (۱) بیماری‌ فشار و غواصی (۱) مناطق آبی استان گلستان (۱)
My Friends http://ukdivers.com/ http://www.118ba118.com/ http://www.daneshema.com/index.html http://www.seaandsea.com/ اطلاعات مختلف دریایی و عالی آموزش غواصي بسيار زيبا و جالب باشگاه كوهنوردي شهيد وركش بانك اطلاعات پزشكي پاراست بانك مقالات امداد و نجات پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران پرورش و نگهداري زنبور عسل تجهيزات غواصي تجهيزات غواصي كرسي تيم غواصي و نجات در سيلاب استان همدان جامعه اطلاعات ايرانيان دريافت فايل تجهيزات ست نجات وبر سازمان پدافند غيرعامل ايران سازمان مديريت بحران تهران سايت پروفسور سلطان زاده سایت طب دریایی شركت پتزل شركت تخصصي غواصي شركت لوكاس غواصي پدي غواصي در ايران فدراسيون جهاني صليب سرخ و هلال احمر فدراسيون نجات غريق ايران فدراسيون نجات غريق جهاني كامل ترين سايت وضعيت جوي ايران برا ي يك هفته مركز آموزش هاي آبي ايران موسسه زلزله نگاری ایران پایگاه اطلاع رسانی امداد دریایی