رضا حاجیلری
Contact me
My Profile
Blog Author(s) رضا حاجیلری
Previous Months Home Archive فروردین ٩٤ بهمن ٩٢ فروردین ٩٢ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ آذر ٩٠ آبان ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ فروردین ٩٠ اسفند ۸٩ بهمن ۸٩ دی ۸٩ آبان ۸٩ مهر ۸٩ شهریور ۸٩ تیر ۸٩ خرداد ۸٩ اسفند ۸۸ بهمن ۸۸ تیر ۸۸ خرداد ۸۸ بهمن ۸٧ More ...
      امداد و نجات در سیلاب و غواصی استان گلستان (ارائه اطلاعات در خصوص عمليات هاي جستجو‏ و امداد و نجات در سیلاب و غواصی و ...)
هراس و تبعات آن در غواصی by: رضا حاجیلری

 

حسین محمدی (B.Scکارشناس روانشناسی

 

مقدمه

بنا به نظر روانشناسان هر موقعیتی که شرایط مطلوب زیست یک جاندار را به خطر اندازد، در او حالت اضطراب و ترس بوجود می‌آورد. اگر این فرض درست باشد، غواصان از جمله افرادی هستند که به دلیل آنچه شمرده شد گرفتار این عارضه می‌گردند. ترس‌ها یا ذاتی هستند و یا آنکه در اثر یادگیری به وجود می‌آیند. در اینکه حیوانات ترس را به ارث می‌برند شکی وجود ندارد. تجربه مشهور " عقاب، خطر! " را در نظر می‌گیریم. اگر شما سایه‌ای به شکل V در آزمایشگاه از بالای سر جوجه‌ای به طرف عقب یا پهلو رد کنید، اتفاقی نمی افتد اما همان سایه را به طرف جلو حرکت دهید می‌بینید جوجه دچار ترس می‌شود. او پیام " عقاب، خطر! " را برای سایه‌ای به شکل خاصی به ارث برده است. حتی اگر دو روز از عمرش نگذشته باشد و هرگز مادرش را ندیده باشد و با یک بازِ شکاری برخورد نکرده باشد.


Read More ...
  Comments ()
Dive Tables Explained -- NAUI and PADI by: رضا حاجیلری


Read More ...
  Comments ()
الزامات غواصی by: رضا حاجیلری

یادداشت مترجم

 

   کتاب پیش رو ترجمه‌ای است از آخرین و جدیدترین چاپ از مرجع جداول غواصی و درمانی کشور نروژ. در خصوص اهمیت و اعتبار نام این کشور در غواصی (چه نظامی و چه تجاری ) همین بس که بدانیم بسیاری از مراجع غواصی کشورهای صاحب نام در این رشته (مانند نیروی دریایی آمریکا و انگلستان) در تعامل و تبادل مداوم اطلاعات و تجارب با مراجع  غواصی نروژ بوده که این تجارب بر مبنای سالیان دراز ممارست و تجربه غواصان این کشور در شرایط مختلف و با تجهیزات متفاوت بنا شده است. مواردی از این تعامل را در متن کتاب ملاحظه خواهید کرد.

 همانطور که نویسندگان کتاب نیز به این مطلب اشاره داشته‌اند؛ جداول موجود در کتاب با لحاظ کردن حاشیه امنیت بیشتری برای غواصان طراحی شده به شکلی که می‌توان به جرات اذعان داشت این جداول یکی از ایمن‌ترین الگوریتم های غواصی و درمانی حال حاضر جهان می‌باشند. از طرف دیگر، جداول و دستورات مربوطه به شکلی طراحی شده‌اند که غواصان را قادر می‌سازد با صرف کمترین زمان و به سادگی مراحل مرتبط با هر جدول را به اجرا برسانند که این نیز یکی دیگر از مزایای حائز اهمیت این کتاب به شمار می‌رود. آنچه مسلم است، کتاب حاضر به عنوان مرجعی مناسب برای غواصان و سرپرستان تیم‌های غواصی در هنگام انجام عملیات غواصی محسوب می‌شود. برای درک بهتر وضعیت‌ها و مسائل پزشکی مطرح شده در کتاب، ارجاع به سایر منابع علمی غواصی و پزشکی توصیه می‌گردد


Read More ...
  Comments ()
جانداران خطرناک دریا، امداد، نجات و درمان مصدومان by: رضا حاجیلری

پیرو مطلب قبلی


Read More ...
  Comments ()
شیوه های صحیح غواصی(چگونه غواصی کنیم) by: رضا حاجیلری

برای غواصی با تجهیزات ست شماره یک ، سه روش غوص کردن و به زیر آب رفتن وجود دارد . این روشها عبارتند از : ورود با پا ، ورود با سر و پریدن در آب .


Read More ...
  Comments ()
قسمتهای مختلف لباس یک غواص by: رضا حاجیلری

scuba diver


Read More ...
  Comments ()
آموزش شنا و مطالب مرتبط با آن(دانستنیهای شنا) by: رضا حاجیلری

قسمت دوم آموزش شنا

جهت دریافت توضیحات کامل آموزش شنا می توانید به سایت تبیان مراجعه نمایید.


Read More ...
  Comments ()
آموزش شنا و مطالب مرتبط با آن(دانستنیهای شنا) by: رضا حاجیلری

قسمت دوم آموزش شنا

جهت دریافت توضیحات کامل آموزش شنا می توانید به سایت تبیان مراجعه نمایید.


Read More ...
  Comments ()
آموزش گام به گام شنا (1) by: رضا حاجیلری

بهترین سرگرمی مؤمن شنا کردن است .( پیامبر اکرم (ص) )

به فرزندان خود شناکردن و تیراندازی بیاموزید.( پیامبر اکرم ) )با توجه به قرار داشتن در فصل تابستان و ضرورت و اهمیت یاددگیری شنا و سفارش آن در دین مبین اسلام از این پس قصد داریم تا در روزهای زوج آموزش شنا را به همراه تصاویر و نکات مهم مربوط به این ورزش مفرح را تقدیم حضورتان کنیم. توضیح اینکه در این مجموعه آموزشی تاریخچه و مقدمات آموزش شنا و انواع آن به همراه سایر نکات لازمه ارائه می گردد. امید است با مطالعه و بکارگیری آنها قدمی در فراگیری این ورزش برای شما عزیزان برداشته باشیم .

تاریخچه

شواهد باستان شناسی نشان می دهند که قدمت شنا و شنا کردن به 2500 سال قبل از میلاد در تمدن مصر و بعد از آن در تمدن های آشور و یونان و روم باستان باز می گردد. آنچه از گذشته  آموزش شنا می دانیم بر اساس یافته هایی است که از « حروف تصویری » هیروگلیف مصریان به دست آورده ایم. یونانی های باستان و رومی ها شنا را جزو برنامه های مهم آموزش نظامی خود قرار داده بودند ، و مانند الفبا یکی از مواد درسی در آموزش مردان بوده است. شنا در شرق به قرن اول قبل از میلاد باز می گردد. ژاپن جایی است که شواهد و مدارکی از مسابقات شنا در آن وجود دارد. در قرن هفدهم به دستور رسمی حکومتی شنا به صورت اجباری در مدارس تدریس می شد .  


Read More ...
  Comments ()
تغذیه در غواصان by: رضا حاجیلری

غواصان به منظور کاهش عوارض ناشی از استرس اکسیداتیو باید از منابع ویتامین ‌های C و E بیشتر مصرف نمایند.


Read More ...
  Comments ()
درد گوش در غواصی by: رضا حاجیلری

درد گوش شایعترین مشکل غواصی با اسکوبا می‌باشد که بعضی از غواصان آن را با عنوان فشار گوش می‌شناسند. درد به علت اختلاف فشار بین گوش میانی و محیط بیرونی بوجود می‌آید. گوش میانی یک فضای پر از هوا است که از استخوان و پرده تیمپانیک یا پرده گوش تشکیل شده است و از طریق یک لوله‌ای به نام شیپور استاش به حلق متصل می‌شود. هوایی که از طریق شیپور استاش عبور می‌کند فشار گوش میانی را با فشار محیط خارجی به تعادل می‌رساند (یکسان می‌نماید). اگر شیپور استاش به خوبی کار نکند و در دو طرف پرده گوش اختلاف فشار ایجاد شود درد یا فشار گوش بوجود می آید.


Read More ...
  Comments ()
Recent Posts به یاد شهدا نیایش درد گوش در غواصان غواصی و مفاصل بیماریهای غواصی ناشی از تغییرات فشار+تصویر تفکر و عبادت جریان های شکافنده دعوت به ارائه مقاله جهت سومین نشست علمی کاربردی جمعیت هلال احمر شهرستان علی آباد دعوت به ارائه مقاله جهت نشست های علمی کاربردی: بیماریهای مناطق سیل زده(تب تیفوئید)
My Tags غواصی (٩) بیماریهای غواصی (٥) فیزیولوژی غواصی (٥) غواصی هلال احمر گلستان (٤) بیماری (٤) سیلاب (۳) گلستان (۳) سیل (۳) برداشت فشار (۳) غریق در آب (۳) غواصی استان گلستان (۳) تبعات سیل پاکستان (۳) عملیات غواصی در گل رامیان (٢) امداد و نجات در سیلاب (٢) سیلاب پاکستان (٢) غرق شدگی (٢) استفاده از استخر (٢) غرق شدگی در دریا (٢) مرگ در دریا (٢) غرق (٢) gps (۱) پاکستان (۱) خـــــون (۱) فشار (۱) فوت (۱) شکافنده (۱) فشار خون (۱) جریان شکافنده (۱) gis (۱) حوادث و سوانح (۱) بییماری سل (۱) نجات غریق (۱) هیپوترمی (۱) بیماریهای سیلاب (۱) خواجه نفس (۱) سیل ترکمن (۱) ماهیان خطرناک (۱) ماهیان سمی (۱) جانوران خطرناک دریا (۱) خطرناک دریا (۱) پوستر آموزشی (۱) پوستر سیلاب (۱) تصاویر سیلاب (۱) غریق در روستای میاندره (۱) غرش شدن در ساحل نودکنده (۱) غریق در آبشار شیرآباد (۱) بیمارهای شنا (۱) مقدمه ای بر gps (۱) تصاویر ماهواره ای ناسا از سیل پاکستان (۱) نجات در رودخانه (۱) نجات در آبهای خروشان (۱) تجهیزات نجات در رودخانه (۱) تجهیزات نجات در سیلاب (۱) سیل پاکستان (۱) تیم جستجو و نجات در سیلاب (۱) امداد در سیلاب (۱) نجات در سیلاب (۱) ترکیب گازها در غواصی (۱) تنفس در غواصی (۱) گازهای تنفسی در غواصی (۱) نیازهای غواصی (۱) الزامات غواصی (۱) جدول برداشت فشار (۱) برداشت فشار غواص (۱) رانکارد شناور (۱) برانکارد آبی (۱) درد گوش در غواصان (۱) درد گوش در غواصی (۱) بیماری‌ فشار و غواصی (۱) مناطق آبی استان گلستان (۱)
My Friends http://ukdivers.com/ http://www.118ba118.com/ http://www.daneshema.com/index.html http://www.seaandsea.com/ اطلاعات مختلف دریایی و عالی آموزش غواصي بسيار زيبا و جالب باشگاه كوهنوردي شهيد وركش بانك اطلاعات پزشكي پاراست بانك مقالات امداد و نجات پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران پرورش و نگهداري زنبور عسل تجهيزات غواصي تجهيزات غواصي كرسي تيم غواصي و نجات در سيلاب استان همدان جامعه اطلاعات ايرانيان دريافت فايل تجهيزات ست نجات وبر سازمان پدافند غيرعامل ايران سازمان مديريت بحران تهران سايت پروفسور سلطان زاده سایت طب دریایی شركت پتزل شركت تخصصي غواصي شركت لوكاس غواصي پدي غواصي در ايران فدراسيون جهاني صليب سرخ و هلال احمر فدراسيون نجات غريق ايران فدراسيون نجات غريق جهاني كامل ترين سايت وضعيت جوي ايران برا ي يك هفته مركز آموزش هاي آبي ايران موسسه زلزله نگاری ایران پایگاه اطلاع رسانی امداد دریایی