رضا حاجیلری
Contact me
My Profile
Blog Author(s) رضا حاجیلری
Previous Months Home Archive فروردین ٩٤ بهمن ٩٢ فروردین ٩٢ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ آذر ٩٠ آبان ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ فروردین ٩٠ اسفند ۸٩ بهمن ۸٩ دی ۸٩ آبان ۸٩ مهر ۸٩ شهریور ۸٩ تیر ۸٩ خرداد ۸٩ اسفند ۸۸ بهمن ۸۸ تیر ۸۸ خرداد ۸۸ بهمن ۸٧ More ...
      امداد و نجات در سیلاب و غواصی استان گلستان (ارائه اطلاعات در خصوص عمليات هاي جستجو‏ و امداد و نجات در سیلاب و غواصی و ...)
غرق‌شدگی، حادثه‌ ویژه فصل گرما by: رضا حاجیلری

مرگ در دریا پرسه می‌زند
گرما و آب دو واژه گره خورده به هم هستند و همواره در تابستان شاهد هستیم بسیاری برای رهایی از دمای بالای هوا به دریا، استخر، دریاچه و رودخانه‌ها پناه می‌برند و شنا و آب‌تنی را بهترین تفریح می‌پندارند اما متاسفانه هر ساله تعداد زیادی از شهروندان به دلایل گوناگون قربانی همین تفریح می‌شوند، غرق‌شدگی، حادثه‌ای رایج در ماه‌های گرم سال است که با اطلاع‌رسانی درست و ایجاد امکانات رفاهی می‌توان تا حد زیادی از وقوع آن پیشگیری کرد با این وجود بی‌احتیاطی برخی شهروندان سبب می‌شود آمار این حوادث همچنان در سطح بالایی باقی بماند به گونه‌ای که بنا به اعلام وزارت بهداشت سال گذشته 1220 نفر بر اثر غرق‌شدگی جان باختند که از این تعداد 1217 تن در آب‌های خارج از محدوده‌های طرح شنا دچار حادثه شدند.

غرق‌شدگی در واقع مرگ در اثر خفگی ناشی از عدم جذب اکسیژن هوا به دلیل حضور مایع در مجاری تنفسی است و در این وضعیت کمبود اکسیژن و اسیدی شدن خون که به آن اسیدوز گفته می‌شود به ایست قلبی می‌انجامد. علاوه بر این طبق تقسیم‌بندی‌های صورت گرفته از سوی سازمان‌های امدادی نوعی دیگر از غرق‌شدگی نیز وجود دارد که به آن غرق‌شدگی ثانویه می‌گویند. در این حالت مرگ بر اثر تغییرات شیمیایی یا زیستی ریه‌ها که متعاقب قرار گرفتن در آستانه غرق‌شدگی است، اتفاق می‌افتد.

عباس کاشانی  پزشک  درباره انواع دیگر غرق‌شدگی می‌گوید: در پاره‌ای موارد به علت انقباض شدید حنجره، آب به داخل ریه‌ها راه پیدا نمی‌کند اما غریق به خاطر قطع ناگهانی تنفس، کاهش اکسیژن و صدمات مغزی ناشی از آن جان خود را از دست می‌دهدکه به این نوع مرگ اصطلاحا غرق‌شدگی خشک گفته می‌شود و حدود 10 تا 15 درصد غرق‌شدگی‌ها را شامل می‌شود. در برخی مواقع نیز که به آن غرق‌شدگی مرطوب اطلاق می‌شود آب به ریه‌ها راه می‌یابد و نسبت به این که آب از نوع شیرین یا شور باشد، آسیب‌ها متفاوت است، اما در مجموع غرق‌شدگی در آب سرد کندتر اتفاق می‌افتد و زمانی که مصدوم به خاطر تشنج یا تقلای زیاد اکسیژن بیشتری مصرف می‌کند مرگ سریع‌تر رخ می‌دهد.»

برخلاف تصور رایج، غرق‌شدگی فقط به دریا اختصاص ندارد بلکه مناطقی همچون رودخانه‌های پرآب در مناطق روستایی و حاشیه شهرها، رودهای فصلی که از داخل شهرها عبور می‌کند، برکه‌ها و دریاچه‌های پشت سدها و استخرها نیز همیشه خطرآفرین هستند. به گونه‌ای که به گفته مدیر کل پزشکی قانونی استان اصفهان آمار غرق‌شدگان زاینده‌رود در سال جاری نسبت به سال قبل دو برابر شده است.

بنا بر آمار موجود در 43 درصد غرق‌شدگی‌ها در رودخانه‌های نزدیک محل سکونت قربانی، 8 درصد در حوض و استخر، 20 درصد در دریا و بقیه موارد در مناطق دیگر به  وقوع می‌پیوندد. ضمن این که 61 درصد غرق‌شدگان حین شنای تفریحی و 19 درصد هنگام آب‌بازی دچار حادثه می‌شوند.

در آماری تفکیکی که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه شده، اکثر غرق‌‌شدگان در سنین بین 10 تا 20 سال هستند. ضمن این که خطر مرگ در آب در کودکان زیر 10 سال روستایی دو برابر کودکان شهری است و روستاییان بین 10 تا 30 سال نیز بیش از شهرنشینان در معرض این حادثه قرار دارند حال آن که آمار غرق‌شدگان بالای 30 سال در بین شهرنشینان بیش از روستایی‌هاست.

با توجه به خطرات ناشی از شنا در مناطق غیرایمن هر ساله مسوولان شهرهای ساحلی کشور محدوده‌های خاصی را تحت عنوان طرح سالم‌سازی دریا، برای شنا و تفریح شهروندان در نظر می‌گیرند. در این مناطق علاوه بر این که کف دریا هموار و مسطح می‌شود تا از خالی شدن ناگهانی زیرپای شناگران جلوگیری شود، تعداد زیادی غریق نجات نیز برای امدادرسانی به شهروندان آمادگی لازم را دارند و به این خاطر کمتر شاهد وقوع حادثه‌ای خاص در این محدوده‌ها بوده‌ایم و قریب به اتفاق غرق‌شدگی‌ها در مناطق غیرمجاز برای شنا رخ می‌دهد. علاوه بر بی‌توجهی و بی‌احتیاطی شهروندان بویژه مسافران به هشدارهای ارائه شده، اعتماد به نفس کاذب شناگران عامل دیگری است که آنان را به سوی مناطق خارج از محدوده شنا می‌کشاند و در آستانه حادثه قرار می‌دهد بسیاری بر این تصورند که به خاطر مهارت در فن شنا نیازی به حضور در اماکن معین و مشخص شده ندارند. حال آن که شنا در دریا و غرق شدن ارتباط زیادی با مهارت‌های فنی ندارد و آنچه خطر را همیشه بیدار نگه می‌دارد موج‌های داخل آب است. شنا در دریا به خاطر همین امواج و ساکن نبودن آب برخلاف استخر به استفاده زیاد از عضلات نیاز دارد و این امر امکان گرفتگی عضلات را به وجود می‌آورد ضمن این که حرکت شن‌های روان کف دریا نیز هر لحظه ممکن است حادثه‌آفرین شود. کیوان اسدپور  رئیس جمعیت هلال احمر استان گیلان  در این خصوص می‌گوید: «غرق‌شدگی در دریا هیچ ربطی به مهارت شناگران ندارد. زمانی که عضلات شناگر در دریا می‌گیرد فرد نمی‌تواند بدون کمک دیگران هیچ کاری انجام بدهد. ضمن این که استفاده از تیوپ و وسایل بادی در دریا مفید نیست و نمی‌توان به این ابزار اعتماد کرد چرا که با آمدن یک موج، شناگر براحتی تعادلش را از دست می‌دهد و وسیله بادی از وی دور می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود افراد فقط در محدوده طرح‌های سالم‌سازی شنا کنند. علیرغم هشدارهای هر ساله از چابکسر تا آستارا 500 نقطه حادثه‌خیز در خارج از طرح‌های سالم‌سازی وجود دارد که متاسفانه مردم برای شنا به آنجا می‌روند و گاه همین امر حادثه‌ساز می‌شود.»

وزارت بهداشت برای پیشگیری از افزایش آمار غرق‌شدگان طی اطلاعیه‌‌ای از شهروندان خواسته است؛ افراد فقط در مکان‌های امن و با حضور غریق نجات شنا کنند و هنگام شنا از شوخی‌های خطرناک که باعث بر هم خوردن تعادل می‌شود بپرهیزند. در ادامه این هشدارها آمده است: مهمترین اقداماتی که باید در مواجهه با فرد غرق‌شده صورت گیرد شامل برقرار کردن تنفس مصنوعی، گرم نگه داشتن غریق و فراهم کردن شرایط انتقال فوری به بیمارستان است. وزارت بهداشت همچنین تاکید کرده است: فردی که به علت شیرجه در آب‌های کم‌عمق، دچار آسیب سر می‌شود. خطر قطع نخاع گردنی و فلج اندام‌ها وجود دارد بنابراین در مواجهه با چنین مواردی باید از وارد آمدن کوچکترین حرکت به سر و گردن مصدوم خودداری شود.

در همین حال دکتر صفیه عشوری مقدم ، مسوول آموزش اورژانس کشور می‌گوید: «برای پیشگیری از حادثه برای کودکان حتما باید برای شنای آنها  حتی در سواحل امن از جلیقه نجات استفاده شود. در غرق‌شدگی پیشگیری اهمیت بسزایی دارد اما به هر حال اگر این واقعه رخ داد توجه به علایم شکستگی و خونریزی‌های داخلی و خارجی توصیه می‌شود و خارج کردن شن، گل و لای از حفره دهان فرد غرق شده نیز ضروری است اما نیازی به وارد کردن فشار برای خروج آب از ریه‌ها نیست و پس از برقراری تنفس و نبض غریق، گرم نگه‌داشتن وی و انتقال به محیطی مناسب از دیگر کارهای الزامی است.»

 علیرضا رحیمی نژاد

منبع: سایت.bazyab.i

  Comments ()
عملیات تیم غواصی جمعیت هلال احمر استان گلستان در روستای میاندره by: رضا حاجیلری

طی تماس تلفنی مورخه19/3/89 از مرکز 110 مبنی بر غرق شدن فردی در آبندان روستای میاندره بلافاصله پس از تکمیل اطلاعات یک تیم غواصی با تجهیزات کامل به منطقه اعزام و پس از یک ساعت تلاش موفق به کشف جسد فرد غریق شدند که پس از بیرون کشیدن جسد از آب جهت سیر مراحل قانونی تحویل نیروی انتظامی شهرستان کردکوی گردید.

  Comments ()
قایق جیمینی by: رضا حاجیلری

  Comments ()
پوسترهای زیبای آموزشی جستجو و نجات در سیلاب by: رضا حاجیلری

  Comments ()
Recent Posts به یاد شهدا نیایش درد گوش در غواصان غواصی و مفاصل بیماریهای غواصی ناشی از تغییرات فشار+تصویر تفکر و عبادت جریان های شکافنده دعوت به ارائه مقاله جهت سومین نشست علمی کاربردی جمعیت هلال احمر شهرستان علی آباد دعوت به ارائه مقاله جهت نشست های علمی کاربردی: بیماریهای مناطق سیل زده(تب تیفوئید)
My Tags غواصی (٩) بیماریهای غواصی (٥) فیزیولوژی غواصی (٥) غواصی هلال احمر گلستان (٤) بیماری (٤) سیلاب (۳) گلستان (۳) سیل (۳) برداشت فشار (۳) غریق در آب (۳) غواصی استان گلستان (۳) تبعات سیل پاکستان (۳) عملیات غواصی در گل رامیان (٢) امداد و نجات در سیلاب (٢) سیلاب پاکستان (٢) غرق شدگی (٢) استفاده از استخر (٢) غرق شدگی در دریا (٢) مرگ در دریا (٢) غرق (٢) gps (۱) پاکستان (۱) خـــــون (۱) فشار (۱) فوت (۱) شکافنده (۱) فشار خون (۱) جریان شکافنده (۱) gis (۱) حوادث و سوانح (۱) بییماری سل (۱) نجات غریق (۱) هیپوترمی (۱) بیماریهای سیلاب (۱) خواجه نفس (۱) سیل ترکمن (۱) ماهیان خطرناک (۱) ماهیان سمی (۱) جانوران خطرناک دریا (۱) خطرناک دریا (۱) پوستر آموزشی (۱) پوستر سیلاب (۱) تصاویر سیلاب (۱) غریق در روستای میاندره (۱) غرش شدن در ساحل نودکنده (۱) غریق در آبشار شیرآباد (۱) بیمارهای شنا (۱) مقدمه ای بر gps (۱) تصاویر ماهواره ای ناسا از سیل پاکستان (۱) نجات در رودخانه (۱) نجات در آبهای خروشان (۱) تجهیزات نجات در رودخانه (۱) تجهیزات نجات در سیلاب (۱) سیل پاکستان (۱) تیم جستجو و نجات در سیلاب (۱) امداد در سیلاب (۱) نجات در سیلاب (۱) ترکیب گازها در غواصی (۱) تنفس در غواصی (۱) گازهای تنفسی در غواصی (۱) نیازهای غواصی (۱) الزامات غواصی (۱) جدول برداشت فشار (۱) برداشت فشار غواص (۱) رانکارد شناور (۱) برانکارد آبی (۱) درد گوش در غواصان (۱) درد گوش در غواصی (۱) بیماری‌ فشار و غواصی (۱) مناطق آبی استان گلستان (۱)
My Friends http://ukdivers.com/ http://www.118ba118.com/ http://www.daneshema.com/index.html http://www.seaandsea.com/ اطلاعات مختلف دریایی و عالی آموزش غواصي بسيار زيبا و جالب باشگاه كوهنوردي شهيد وركش بانك اطلاعات پزشكي پاراست بانك مقالات امداد و نجات پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران پرورش و نگهداري زنبور عسل تجهيزات غواصي تجهيزات غواصي كرسي تيم غواصي و نجات در سيلاب استان همدان جامعه اطلاعات ايرانيان دريافت فايل تجهيزات ست نجات وبر سازمان پدافند غيرعامل ايران سازمان مديريت بحران تهران سايت پروفسور سلطان زاده سایت طب دریایی شركت پتزل شركت تخصصي غواصي شركت لوكاس غواصي پدي غواصي در ايران فدراسيون جهاني صليب سرخ و هلال احمر فدراسيون نجات غريق ايران فدراسيون نجات غريق جهاني كامل ترين سايت وضعيت جوي ايران برا ي يك هفته مركز آموزش هاي آبي ايران موسسه زلزله نگاری ایران پایگاه اطلاع رسانی امداد دریایی